INZERCE

Budova Ministerstva průmyslu a obchodu, v Praze Na Františku 32, zdroj: mpo.cz

Státní tajemník v MPO Szurman chce skončit. V rezignačním dopise je nesoulad s daty

Státní tajemník v MPO Robert Szurman požádal o odvolání ze služebního místa státního tajemníka v Ministerstvu průmyslu a obchodu ke dni 31. 12. 2018. Jeho žádost teď dostane vláda, která musí o jeho konci v úřadu rozhodnout.

Robert Szurman byl do funkce státního tajemníka v Ministerstvu obchodu a průmyslu jmenován v roce 2015. To, že chce skončit, oznámil náměstkovi ministra vnitra pro státní službu 22. listopadu tímto dopisem. Ten však o odvolání rozhodnout nemůže a tak Szurmanovu žádost teď předává vládě.

 

Robert Szurman (vlevo) jmenovám do funkce, zdroj:MPO

Pikantní ovšem je, že rezignační dopis nese datum 15. 12. , do podatelny však byl doručen 21. respektive 22.11. Proč je tak velký rozdíl v datech není jasné. Informace Ekonomického deníku hovoří o tom, že oznámení rezignace se chystá státní tajemník přednést na dnešním setkání průmyslníků na Pražském hradě.

Rezignační dopis státního tajemníka na MPO. Zdroj: ED

Podle zákona o státní službě musí kabinet o tajemníkově odvolání rozhodnout tak, aby k odvolání došlo do 60 dnů ode dne, kdy žádost obdržel. Okamžitě by také vláda měla vyhlásit výběrové řízení na nového státního tajemníka s předpokládaným nástupem hned v polovině ledna 2019. V nejbližší době by se tak inzerát měl objevit na úřední desce MPO i na internetových stránkách vlády.

Robert Szurman, zdroj: MPO

JUDr. Ing. Robert Szurman (1958) byl stáním tajemníkem v MPO skoro tři roky. V roce 2005 dokončil doktorská studia obojího práva na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Do roku 2005 byl ústředním ředitelem na Ústředním finančním a daňovém ředitelství Ministerstva financí. Působil jako náměstek ministra průmyslu a obchodu a řídil sekci vnitřního obchodu a transformace podniků. Byl jmenován zmocněncem ministra průmyslu a obchodu pro projekt Hyundai a od roku 2005 působí jako předseda Rady kvality ČR. Působil na ministerstvu také jako ředitel odboru meziresortních záležitostí.

Jak už jsme psali dříve, Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo na svých webových stránkách novou organizační strukturu na začátku roku. Státní tajemník Robert Szurman a náměstek zahraničního obchodu Vladimír Bärtl byli jediní, kdo po změnách zůstali. Z původních 11 škrtlo MPO pozice  jednoho náměstka člena vlády a dva náměstky pro řízení sekcí. Uvedlo to v návrhu systemizace, jejíž celý podrobný návrh si můžete přečíst zde. V únoru pak byli do funkcí uvedeni Marian Piecha, Eduard Muřický a Ondřej Malý. Spolupráci naopak ukončili Jiří Havlíček (ten jen dočasně, od července vede sekci legislativní a provozní) , náměstkyně Lenka Kovačovská, náměstek zodpovědný za evropské financování Tomáš Novotný (ČSSD) i zástupce KDU-ČSL Jiří Koliba, který řídil sekci stavebnictví.

 

Jiří Reichl, Vanda Kofroňová