Třikrát Veolia, dvakrát C-Energy Planá a jednou ČEZ. Takové je skóre úspěšných žadatelů o historicky první dotace z Modernizačního fondu určené na modernizaci tepláren. Ve všech případech investor ukončí spalování uhlí a nahradí ho biomasou nebo zemním plynem.

Prvních šest vhodných projektů z dotační výzvy HEAT 1/2021 doporučila Rada Státního fondu životního prostředí ČR a následně přidělení dotace podepsal ministr životního prostředí Richard Brabec. „Modernizační fond jsme v květnu letošního roku jako první otevřeli teplárnám. Právě je totiž tíží vysoké ceny emisních povolenek. Je to problém především menších výrobců tepla, kteří musí poměrně rychle spustit nové technologie, které nahradí dnešní uhelné kotle. Dotace jim v tom výrazně pomůže,“ uvedl Brabec.

Dvě dotace z Modernizačního fondu získala teplárna C-Energy Planá, kterou vlastní bývalí topmanažeři PPF Michal Šušák a Ivo Nejdl. První z nich dosahuje 389 milionů korun a poslouží k rekonstrukci uhelných kotlů v Plané nad Lužnicí na spalování biomasy. Druhá dotace ve výši 317,6 milionu korun je určena na plynofikaci Teplárny Tábor, která dosud spalovala hnědé uhlí.

Přehled podpořených projektů v teplárenství

První přidělené dotace z Modernizačního fondu určené na modernizaci tepláren. Zdroj: SFŽP

Třikrát uspěla skupina Veolia Energie ČR. Například projekt dekarbonizace Teplárny Frýdek-Místek má stát 430 milionů korun, z Modernizačního fondu dostane žadatel příspěvek 226,7 milionu korun. Ještě o něco vyšší dotace (243,7 milionu korun) podpoří částečný přechod Teplárny Karviná z uhlí na plyn. Třetí podpořený projekt se týká konverze Teplárny Kolín z uhlí na biomasu.

Nejmenší podpořený projekt s dotací 110 milionů korun předložila společnost ČEZ. V tomto případě stát z Modernizačního fondu podpoří výstavbu nové kotelny ve Dvoře Králové nad Labem, palivem zde místo uhlí bude biomasa a zemní plyn.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) na počátku listopadu oznámil, že ukončil příjem žádostí o dotaci z Modernizačního fondu na velké projekty v teplárenství. Zájemci totiž požádali o více než dvojnásobek peněz z celkem pětimiliardové alokace a výzva tak musela být předčasně ukončena. Na další zájemce se dostane až v příštím roce.

Mohlo by vás zajímat

Příjem žádostí do výzvy HEAT 1/2021 přesto pokračuje. „Dotace mají zajistit rychlý přechod tepláren na čisté zdroje energie pro výrobu tepla. Tato zásadní transformace přinese čistší vzduch a zajistí i nadále cenově dostupné teplo. Veškeré žádosti, které budou předkládány i po naplnění alokace výzvy, budou v případě splnění všech stanovených podmínek zařazeny do zásobníku,“ vysvětluje ředitel SFŽP Petr Valdman.

David Tramba