Neděle, 1. srpna, 2021

Teplárna Planá zadala zakázku za 550 milionů korun. Výsledkem bude přechod od uhlí k biomase

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Teplárna C-Energy Planá, kterou vlastní bývalí topmanažeři skupiny PPF Ivo Nejdl a Michal Šušák, oznámila výsledek soutěže na rekonstrukci uhelných kotlů pro spalování biomasy. Požadované práce zajistí za 549,5 milionu korun plzeňský Invelt Servis. Část nákladů chce teplárna uhradit z Modernizačního fondu nebo z jiných evropských programů.

Výsledek soutěže lze nalézt ve Věstníku veřejných zakázek. Podle zde uvedených informací podali nabídku pouze dva zájemci. Předmětem zakázky je „realizace veškerých dodávek věcí, prací a služeb spojených s rekonstrukcí kotlů K5 a K6 a související infrastruktury skladování, přípravy a transportu paliva na spalování biomasy v souladu se zadávací dokumentací.“ Nabídky byly posuzovány podle celkových nákladů po dobu životního cyklu zařízení.

Jedná se o zakázku vypsanou na začátku února, o které již Ekonomický deník informoval. Úkolem vybraného dodavatele bude provést požadované práce do konce roku 2022. Současně s úpravou kotlů bude rekonstruována turbína tak, aby došlo k omezení kondenzační výroby elektřiny. Vítěz tendru Invelt Servis se nebude pohybovat v „neznámém prostředí“, podílel se již na komplexní rekonstrukci teplárny v Plané v letech 2013 až 2015.

Šušákova a Nejdlova investiční skupina Carpaterra Capital Partners vlastní teplárnu v Plané nad Lužnicí od roku 2011. Krátce po akvizici spustili noví majitelé vlnu investic za více než dvě miliardy korun. V první fázi nahradili staré práškové uhelné kotle za moderní fluidní kotle a plynové motory, později následovalo pořízení fotovoltaické elektrárny a bateriového úložiště energie.

C-Energy postupně expanduje v regionu. Loni koupila Teplárnu Tábor, kde také chystá náhradu uhlí za jiný, cenově výhodnější zdroj energie. Dlužno dodat, že Teplárna Tábor patříla v minulých letech mezi nejdražší a nejméně efektivní uhelné teplárny v Česku; podíl na tom měly i staré parní rozvody. Vytápění domácností a dalších odběratelů v táborské aglomeraci postupně přebírá modernější teplárna v Plané nad Lužnicí.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter