Pondělí, 24. ledna, 2022

Uhlí se už nevyplatí. Teplárna Planá přechází na biomasu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Další česká teplárna se rozhodla skoncovat s uhlím. C-Energy Planá, kterou vlastní bývalí topmanažeři skupiny PPF Ivo Nejdl a Michal Šušák, investuje 381 milionů korun do adaptace uhelných kotlů v Plané nad Lužnicí na spalování biomasy. Rozdíl je zřejmý: zatímco spalování uhlí zatěžují stále dražší platby za emise, biomasa není emisními povolenkami zatížena.

Návratnost investice se významně zkrátí, pokud C-Energy Planá uspěje s žádostí o dotaci z unijních fondů. „180 milionů korun by měla pokrýt průběžně poskytovaná dotace z Modernizačního fondu. Očekávané přijetí dotace významně zkracuje celkovou návratnost investice, a to na tři roky,“ řekl Ekonomickému deníku mediální zástupce teplárny v Plané Miroslav Beneš.

Konverzi teplárny má zajistit dodavatel, kterého firma vybere ve veřejné soutěži. Vypsala ji na počátku dubna, vítěze tendru chce vybrat v červnu. Jeho úkolem bude provést požadované práce do konce roku 2022. Současně s úpravou kotlů bude rekonstruována turbína tak, aby došlo k omezení kondenzační výroby elektřiny.

Šušákova a Nejdlova investiční skupina Carpaterra Capital Partners vlastní teplárnu v Plané nad Lužnicí od roku 2011. Krátce po akvizici spustili noví majitelé vlnu investic za více než dvě miliardy korun. V první fázi nahradili staré práškové uhelné kotle za moderní fluidní kotle a plynové motory, později následovalo pořízení fotovoltaické elektrárny a bateriového úložiště energie.

C-Energy Planá vyrábí vedle elektřiny tepelnou energii pro průmyslové zóny a další zákazníky v Sezimově Ústí a Plané nad Lužnicí. V roce 2018 se „proslavila“ nájezdem na tradiční působiště Teplárny Tábor, které přebrala zásobování dvou táborských sídlišť teplem. Nakonec C-Energy koupila v dubnu loňského roku 52procentní podíl v Teplárně Tábor. Také zde má v plánu nahradit uhlí za jiný, cenově výhodnější zdroj energie.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter