INZERCE

Jedna z řady instalací střešní fotovoltaické elektrárny v Česku. Foto: tisková zpráva ČEZ ESCO

Stát otevírá cestu ke komunitní energetice. Slabým místem je riziko zdražení elektřiny ze sítě

Budou fungovat na neziskovém principu na úrovni bytového domu, sídliště, vesnice, města nebo většího územního celku, a to s cílem dodat lidem levnější elektřinu. Vyrobí ji třeba s využitím fotovoltaiky na střechách budov. Tak lze ve stručnosti popsat energetické komunity. Cestu k jejich vzniku otevírá novela energetického zákona, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Návrh, která se nachází v připomínkovém řízení, zavádí energetická společenství a také společenství pro obnovitelné zdroje jako nové účastníky trhu. Podstatou komunitní energetiky je samovýroba elektřiny, jejíž výhody a nevýhody se optimalizují zapojením většího počtu subjektů. Současně novela napravuje zpoždění, které Česká republika nabrala při implementaci evropské legislativy v oblasti komunitní energetiky.

„Pro obor obnovitelných zdrojů jde o zákon roku. Systémová změna přinese snížení účtů za energie i větší energetickou nezávislosti Česka. Zde začíná jednadvacáté století. Ze sdílení levné a cenově stabilní energie mohou těžit všichni – domácnosti, obce i podnikatelé a v budoucnu i naše děti,” řekl o novele Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Zákon je fajn, tedy až na zdražení elektřiny ze sítě

Také Unie komunitní energetiky (UKEN) je s podobou zákona téměř spokojena. Pochválila autory návrhu za propracovaná práva a povinnosti subjektů působících na trhu. Díky tomu bude možné elektřinu sdílet i v případě, kdy jsou jednotlivá odběrná místa propojena veřejnou distribuční soustavou. Otevírá se tím cesta k rozvoji lokální výroby obnovitelné elektřiny, zvýšení energetické bezpečnosti a soběstačnosti pro obce, firmy i domácnosti.

Návrh má ale jeden háček. Obchodníci s elektřinou do návrhu prosadili ustanovení, které může lidem členství v energetických společenstvích významně prodražit. „Konkrétně se jedná o právo obchodníka s elektřinou jednostranně změnit podmínky smlouvy o dodávce elektřiny každému, kdo se zapojí do sdílení elektřiny. I když by tedy lidé od obchodníka díky členství v energetickém společenství odebírali méně elektřiny, mohli by za ni zaplatit podobnou cenu jako před sdílením. Vůči členům energetických společenství je to diskriminační, což odporuje evropskému právu,“ vysvětluje právnička UKEN Eliška Beranová.

Jisté znepokojení v UKEN i u dalších podporovatelů komunitní energetiky vyvolal postup ministerstva průmyslu a obchodu. Návrh novely byl hotový už na začátku října a ministr průmyslu Jozef Síkela tehdy uvedl, že podporuje co nejrychlejší schválení. Ministerstvo přislíbilo, že hotový návrh v úterý 18. října uvolní do mezirezortního připomínkového řízení, avšak nestalo se tak. Údajně ministerstvo počkalo, až bude hotová studie o dopadech nové legislativy (RIA).

„Čekání ale stálo za to, návrh energetického zákona přinese skutečně revoluční proměnu české energetiky. Vláda má možnost si na vrub připsat opatření, které skutečně pomůže lidem, obcím i firmám. Zásadních změn v energetice se ale děje řada, je proto potřeba novelu schválit co nejdříve a nezdržovat její přijetí řešením dalších témat,” zmínil Ondřej Pašek, expert na dotace a energetiku UKEN.

Potenciál rozvoje komunitní energetiky je ohromný. Podle studie renomované konzultační firmy EGÚ Brno by v Česku do roku 2030 mohly vyrůst komunitní fotovoltaické elektrárny o výkonu zhruba 1950 megawattů a také obecní větrné elektrárny o výkonu přes 1000 megawattů. Co se týká ekologických zdrojů tepla, ekonomický potenciál vychází na 8400 megawattů solárních systémů pro ohřev vody a 1900 megawattů výkonu kotlů na biomasu.

Novela energetického zákona je obsáhlejší a nevěnuje se pouze komunitní energetice. Další chystané změny přinášíme v přehledu níže.

Definice zranitelného zákazníka

Tím je dle novely osoba závislá na použití zdravotnického prostředku (například pro domácí umělou plicní ventilaci), příjemce invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně nebo příspěvku na péči ve stupni III nebo ve stupni IV podle zákona o sociálních službách. Takový zákazník může snadněji získat státní příspěvky na úhradu nákladů na elektřinu, plyn či teplo, ale také má být lépe informován o výpadku v dodávce energie.

Definice aktivního zákazníka

Aktivním zákazníkem se rozumí zákazník, který spotřebovává, sdílí nebo prodává elektřinu vyrobenou ve své výrobně elektřiny a přitom nejde o jeho hlavní podnikatelskou činnost. Za aktivního zákazníka se považují i společně jednající zákazníci. Svou výrobnu elektřiny může provozovat pouze po dohodě s provozovatelem distribuční soustavy a na základě uzavřené smlouvy o připojení. Zčásti pro něj budou platit práva a povinnosti jako na obchodníka s elektřinou.

Bezpečnostní standard pro jaderné elektrárny

Provozovatel jaderné elektrárny bude povinen udržovat zásobu čerstvého paliva, která umožní při výpadku dodávky provoz jaderného reaktoru po dobu nejméně následujících 36 měsíců. V případě, že provozovatel jaderných elektráren má uzavřeny smlouvy umožňující dodávku paliva do 15 měsíců od objednání, minimální výše zásob se snižuje na 18 měsíců provozu bloku.

Zatímco jiná novela energetického zákona, která má výrobcům elektřiny odčerpat nadměrné příjmy z prodané energie, vzniká ve velkém spěchu, v tomto případě to neplatí. Mezirezortní připomínkové řízení poběží až do 5. prosince. Předpokládaný termín nabytí účinnosti je k 1. červenci roku 2023, což je při délce schvalování legislativy v parlamentu optimistický odhad.

David Tramba