INZERCE

Instalace první střešní fotovoltaiky v Brně v rámci projektu komunitní energetiky. Foto: SAKO Brno

MPO zklamalo fanoušky komunitní energetiky. Připravená novela zákona byla na poslední chvíli stažena

Velké zklamání mají za sebou reprezentanti nedávno vzniklé Unie komunitní energetiky (UKEN). Několik měsíců spolupracovali s ministerstvem průmyslu a obchodu na novele energetického zákona, která by v Česku konečně umožnila sdílení elektřiny a další možnosti v malé, neziskové energetice. Jenže ministerstvo na poslední chvíli novelu zastavilo.

Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouho tuto oblast přehlíželo, probralo se až po upozornění ze strany Evropské komise, že Česká republika stále ještě nemá v legislativě zakotvené podmínky pro rozvoj komunitní energetiky. Až pak ministerstvo se dalo do práce a připravilo návrh, který zástupci UKEN popisují jako jeden z nejlepších v celé Evropské unii.

Záhadné zmizení připravené novely

Jak dále na dnešní tiskové konferenci uvedli zástupci UKEN Ondřej Pašek a Eliška Beranová, na začátku října už byl návrh hotový. Dokonce v paragrafovém znění. Se zástupci asociace se osobně setkal ministr průmyslu Jozef Síkela a uvedl, že podporuje co nejrychlejší schválení novely. Ministerstvo přislíbilo, že hotový návrh v úterý 18. října uvolní do mezirezortního připomínkového řízení, avšak nestalo se tak.

Vedení UKEN zkoušelo zjistit, co se stalo, ale získalo jen rozporuplné informace. „Ze dvou zdrojů jsme se dozvěděli, že ministerstvo průmyslu a obchodu chce nechat ještě vypracovat dopadovou studii RIA. Ale může za tím být i zásah zájmových skupin, pro které komunitní energetika představuje nevítanou konkurenci,“ uvedl Ondřej Pašek.

Ministr Jozef Síkela na kritiku reagoval až s jistým časovým odstupem. „Komunitní energetika přinese obrovské změny pro naši energetiku a ty je nutné v této citlivé době provést maximálně precizně. Chci proto mít novelu perfektně připravenou, což pomůže i zavedení samotné komunitní energetiky do praxe,“ uvedl ministr ke stažení očekávané novely energetického zákona.

Zmiňovaná novela řešila nejen otázku komunitní energetiky, ale i další nedostatky současné legislativy. Obsahuje také přechod od fázového k součtovému měření elektřiny. Fázové měření, které má v Evropě kromě Česka už jen Slovensko a Portugalsko, v praxi komplikuje a prodražuje instalaci (kvůli dražším střídačům) a provozování střešních fotovoltaických elektráren.

Ohromný potenciál komunitní energetiky

Unii komunitní energetiky založilo na přelomu března a dubna 15 organizací z řad byznysu, municipalit a neziskových organizací. Cílem je prosadit v České republice efektivní fungování a rozvoj komunitní energetiky založené na obnovitelných zdrojích energie budovaných na lokální úrovni měst, vesnic či bytových domů. Mezi hlavní iniciátory vzniku sdružení UKEN patří právní kancelář Frank Bold, Hnutí Duha, Národní síť místních akčních skupin, Sdružení místních samospráv ČR a Asociace developerů.

Potenciál rozvoje komunitní energetiky je ohromný. Podle studie renomované konzultační firmy EGÚ Brno by v Česku do roku 2030 mohly vyrůst komunitní fotovoltaické elektrárny o výkonu zhruba 1950 megawattů a také obecní větrné elektrárny o výkonu přes 1000 megawattů. Co se týká ekologických zdrojů tepla, ekonomický potenciál vychází na 8400 megawattů solárních systémů pro ohřev vody a 1900 megawattů výkonu kotlů na biomasu.

Rozvoj komunitní energetiky chce podpořit stát také dotacemi z Modernizačního fondu. Státní fond životního prostředí vyhlásil v červnu dotační programy pro menší obce a města výzvu zaměřenou na pořízení fotovoltaických systémů na střechy a ukládání elektrické či tepelné energie i její řízenou spotřebu. Pro obě výzvy v oblasti komunitní energetiky je k dispozici balík 3,5 miliardy korun.

David Tramba