O řidičský průkaz zažádalo na jiném úřadě téměř 15.000 řidičů

Nový systém vydávání řidičských průkazů využilo v červenci téměř 15.000 motoristů mimo své trvalé bydliště. Celkem o průkaz zažádalo téměř 113.000 řidičů, což je nejvíce za poslední dva roky. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo dopravy.

Od července je možné na jakémkoli z 206 úřadů s rozšířenou působností vyřídit řidičské průkazy, dále také průkazy profesní způsobilosti či paměťové karty digitálního tachografu. Do konce června se průkazy vydávaly pouze v místě trvalého bydliště.

Nejvíce žádostí bylo podáno v Praze, kam během prvního prázdninového měsíce přišlo celkem 9677 motoristů, z toho 18 procent místně nepříslušných. Největší nárůst žadatelů odjinud zaznamenal registr řidičů v Kralupech nad Vltavou. Úředníci přijali celkem 571 žádostí, z toho 45 procent žadatelů spadalo trvalým bydlištěm jinam. Naopak nejmenší zájem o novinku byl ve Vsetíně (3,1 procenta).

Od prvního prázdninového měsíce platí v systému řidičských průkazů i další změny. Žadatelé již nemusí se žádostí předkládat papírové fotografie, ty si totiž úředníci opatří z veřejných registrů, nebo žadatele sami vyfotí. Žádost o nový průkaz zároveň podražila z 50 korun na současných 200 korun. Zvýšil se také poplatek za zrychlené vydání průkazu do pěti pracovních dní o 200 korun na 700 korun. Výměna propadlého oprávnění zůstala i nadále zdarma.