Razie u Maláčové, obviněn náměstek pro IT systémy Baláč. Jde o zakázku na dávkový systém IS DAV II

Policie. Ilustrační foto

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu dnes obvinili dva lidi kvůli pletichám ve veřejné soutěži a přípravu zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.  Má jít o zakázku na informační systémy ministerstva práce a sociálních věcí, které vede sociální demokratka Jana Maláčová. Podle zjištění Ekonomického deníku se detektivové zajímají o zakázku na informační systém pro vyplácení dávek označovaný jako IS DAV II. Loni se jí dvakrát zabýval antimonopolní úřad. Posledním rozhodnutím vrátil do hry původního vítěze DXC Technology.

Policie obvinila dva lidi v souvislosti se zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí. Na webových stránkách Vrchního státního zastupitelství v Praze to oznámil žalobce Zdeněk Matula. Obvinění má souviset s dnešní razií na ministerstvu práce a sociálních věcí, o níž informoval server Lidovky.cz. Podle serveru policie zadržela blízkého spolupracovníka ministryně – náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT.

„Dnešního dne zahájil policejní orgán Policie ČR, Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV, Odbor závažné hospodářské trestné činnosti, trestní stíhání 2 fyzických osob pro zločin pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži podle § 257 odst. 1 písm. b), odst. 3 písm. b) trestního zákoníku a přípravu zločinu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 20 odst. 1 trestního zákoníku k § 329 odst. 1 písm. a), odst. 3 písm. a, b) trestního zákoníku, a to v souvislosti s probíhajícím a plánovaným zadávacím řízení na veřejné zakázky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR,“ oznámil žalobce Zdeněk Matula.

Hojně probíraná veřejná zakázka na informační dávkový systém – označovaná jako IS DAV II je předmětem zájmu detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří dnes dopoledne zasahovali na MPSV. Státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeněk Matula v tiskovém prohlášení uvedl, že se trestní stíhání týká „probíhajícího a plánovaného zadávacího řízení na veřejné zakázky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.“ Podle informací Ekonomického deníku je jednou z nich právě IS DAV II. V něm jsou zainteresované dvě firmy DXC Technology, která byla původně vybrána jako vítězná – psali jsme na konci loňského ledna. Systém na sociální dávky by měla dodat nová firma, rozhodlo ministerstvo. Druhou je dlouholetý dodavatel MPSV – firma OKSystem.

I v sídle této společnosti dnes byli detektivové NCOZ. „Policisté z NCOZ dnes v OKsystemu požádali o předání podkladů k zakázce IS DAV II. Zaměstnanci OKsystemu s policisty spolupracují a poskytují veškerou součinnost. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování se omlouváme, ale nemůžeme poskytovat další informace,“ uvedla společnost.

V polovině loňského února MPSV dostalo námitku proti výběru dodavatele systému dávek v textu jsme psali, že námitky OKsystemu otvírají ministerstvu možnost návratu ke zrušenému tendru. Ten vyhrál OKsystem. O měsíc později podala firma OKSystem podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který jí v květnu vyhověl. Na konci loňského roku ale nastal zvrat, když v téže zakázce ÚOHS rozhodl, že MPSV špatně hodnotilo nabídky a vrátil do již vyloučené DXC Technology do hry. Ve firmě DXC Technology od loňského léta působí Baláčův předchůdce Robert Baxa. Toho policie nekontaktovala.

Zajímavé je také načasování celé policejní akce, ředitelé obou firem jsou v zahraničí.

S oběma řediteli jsme v loňském roce o IT zakázkách mluvili:

Šéf DXC Technology Luft: Stát na IT systémech může ušetřit stamiliony ročně

Vítězslav Ciml z OKsystemu: Závislosti MPSV na dodavatelích IT systémů se nelze zbavit

-hrb- -chl-