Analýza ED: Námitky OKsystemu na tendr IT systému pro sociální dávky otvírají ministerstvu možnost návratu ke zrušenému tendru. Ten vyhrál OKsystem

Firma OKsystem, jejímž hlavním odběratelem je Ministerstvo práce a sociálních věc (MPSV), se nechce smířit s tím, že nebyla vybrána jako vítěz opakované zakázky na dodávku informačního systému na výplatu sociálních dávek (IS DAV II). V nejzazším termínu podala námitky proti výběru firmy DXC Technology. Její šéf Vítězslav Ciml navíc avizoval, že pokud vedení MPSV neuzná námitky OKsystemu, obrátí se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

V únorovém textu Ví, nebo neví MPSV, kdo má přístup do databází s daty milionů klientů? jsme upozornili na to, že už nyní se s největší pravděpodobností nestíhá nasazení nového IT systému od vybraného vítěze – DXC Technology od 1. 1. 2021. Vítěz veřejné zakázky označované jako IS DAV II má podle zadávací dokumentace 28 měsíců na to, aby zakázku připravila a přetáhla všechna data ze stávajících databází OKsystemu (IS DAV). Lhůta 28 měsíců začíná běžet od podepsání smlouvy, ale opční smlouva díky níž OKsystem nyní dodává software je platná zhruba do konce roku 2020. Od 1. 1. 2021 by měl běžet nový systém IS DAV II.

Minulotýdenními námitkami a především avízem, že je OKsystem připraven se v případě jejich neuznání obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, se dodávka nového informačního systému odsouvá až někam k roku 2022. To vše nahrává možnosti, že by se Ministerstvo práce a sociálních věcí mohlo vrátit k předchozí zakázce, kterou zrušila ministryně Michaela Marksová v listopadu 2017 a který je označována za IS DAV I. Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu konstatovali, že tímto právním úkonem vznikla nehospodárnost v přibližně miliardové výši.

Její krok napadl OKsystem u soudu a žaloval neplatnost úředního rozhodnutí. Soud dosud nezasedl a proto se otvírají dveře pro variantu, že by MPSV stáhlo výpověď této zakázky, kterou vyhrál OKsystem s cenou okolo 160 milionů korun (nyní nabídl zhruba 800), a za stávajícíinkasuje  zhruba 400 milionů korun ročně.

V případě, že by MPSV stáhlo výpověď, což při posledním jednání sněmovního výboru pro sociální politiku připustil ředitel odboru právního a veřejných zakázek MPSV David Novák, zanikl by žalobní důvod ze strany OKsystemu a k soudnímu jednání by nemuselo vůbec dojít.

Podle zákona o zadávání veřejných zakázek dokud není uzavřena s vítězem zakázky smlouva, tak ji může zadavatel zrušit. Tomu, aby mělo MPSV nějaké odůvodnění právě nahrávají námitky OKsystemu k zakázce IS DAV II.

Podle právních zástupců OKsystem nevyhodnotilo vedení MPSV správně nabídkovou cenu DXC Technology, i když byla jen o 1 milion nižší, než předpokládaná cena. Vzhledem k tomu, že OKsystem nabídl cenu okolo 800 milionů korun, nyní právníci namítají, že nabídka DXC Technology je „mimořádně nízkou nabídkovou cenou“ a jako taková měla být ze soutěže vyloučena. Opírají se především o to, že MPSV v zadávací dokumentaci uvedlo, že se nabídky mohou lišit o 40 % od průměrné cenové nabídky, což nabídka DXC Technnology nesplňuje zhruba o 10 %. Jeden ze zdrojů Ekonomického deníku ze státní správy, který se zabývá veřejnými zakázkami téměř denně upozorňuje, že zmínka o maximální odchylce 40 % od průměrné ceny naprosto znevýhodňuje ministerstvo. „Taková podmínka znevýhodňuje zadavatele a omezuje mu možnosti, jak při vyhodnocování veřejné zakázky postupovat. Je třeba se zabývat tím, kdo a proč takovou podmínku do zadávací dokumentace napsal,“ řekl.

OKsystem také upozorňuje na to, že firma DXC Technology nesplnila podmínky referencí významných zakázek a obratů, jelikož vznikla rozdělením ze společnosti HP a reference, které do zakázky uvedla, byly realizovány ještě před vznikem DXC Technology a jako takové nemohou být uznány coby referenční významné zakázky.

Zdá se tedy, že se opravdu otevírá cesta k návratu k již vypovězené zakázce na dávkové technologie a potvrzení technologické závislosti MPSV na jednom dodavateli -tzv. „vendor lock-in“. Koneckonců o tom, že se z ní ministerstvo nemůže jen tak vymanit, mluvil v našem rozhovoru šéf společnosti OKsystem Vítězslav Ciml. Jak na současný vývoj zareaguje jeho konkurent, ředitel DXC Technology Bedřich Max Luft je v tuto chvíli nejasné.

Jiří Reichl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here