Pražské radnice hospodařily v končícím volebním období s přebytky

Z celkové rezervy 4,1 miliardy korun obdrželo na základě rozhodnutí vlády 2,4 miliardy korun, které byly přesunuty Státnímu fondu dopravní infrastruktury. Repro: Ekonomický deník

Hospodaření pražských městských částí se v končícím volebním období vyznačovalo často přebytky v hospodaření způsobenými především nízkým čerpáním peněz určených v rozpočtech na investice. Radnice zároveň dostaly od magistrátu v průběhu let peníze nejen na svůj běžný chod, ale navíc město mezi ně na dotacích rozdělilo několik miliard korun. Hospodaření rovněž ovlivnilo zvýšení příspěvku města radnicím na jednoho obyvatele.

Na běžný svůj chod dostávají radnice od města každoročně několik miliard korun. Tato částka se v průběhu let zvýšila. Podle schváleného rozpočtu by letos měla Praha rozdělit mezi radnice 4,44 miliardy korun. O rok dříve to bylo 4,24 miliardy. Vliv mělo například zvýšení příspěvku, který město vyplácí na jednoho obyvatele, a to z 2900 korun na 3000 korun.

Na hospodaření radnic mělo vliv také nízké čerpání investic. Radnice byly například v loňském roce schopny čerpat investice pouze ve výši 38,7 procenta. Samo hlavní město vyčerpalo na investicích zhruba 12 miliard korun, což je 68,8 procenta z plánované částky.

Řada radnic vykazovala přebytky hospodaření. Například radnice Prahy 11. vykázala loni více než dvousetmilionový přebytek, který vznikl především kvůli nedočerpaným výdajům určeným na investice. S přebytkem více než 100 milionů korun hospodařila také Praha 10, a to 124,7 milionu korun. První městská část za rok 2017 skončila v přebytku 14,9 milionu Kč.

S přebytky končily radnice také v předchozích letech. To je případ třeba Prahy 6, která v roce 2016 hospodařila se schodkem více než 181 milionů korun. Také v jejím případě mělo tehdy vliv na hospodaření nízké čerpání investic. Loni vykázala přebytek 68 milionů Kč.

Rovněž samotné hlavní město vykazovalo přebytky hospodaření. Z nich pak rozdělilo několik miliard právě městským částem. Na investice dostaly například v roce 2017 více než jednu miliardu. Na magistrát tehdy radnice zaslaly 160 žádostí za 2,738 miliardy korun. Také letos dostanou od města z rozpočtové rezervy dohromady 757 milionů korun. Peníze půjdou na 73 projektů, nejvíce jich bude ve školství.

Čerpání investic se zatím radnicím nedaří ani v tomto roce. „V končícím volebním období jsem vyhověla požadavku městských částí na navýšení rozpočtu investičních prostředků. Z dostupných dat ale jednoznačně vyplývá, že městské části nebyly za celé volební období schopné investiční projekty připravit, ani realizovat. Za první pololetí tohoto roku městské části nevyčerpaly z poskytnutých investičních peněz ani 16 procent. Proto doufám, že výsledky za druhé pololetí budou výrazně lepší,“ uvedla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO).

Městské části od magistrátu dostávají pravidelně také peníze, které metropole vybere jako odvod z loterií a her. Peníze dostávají čtvrtletně a výše částky závisí na počtu obyvatel. Kolik město vždy rozdělí, záleží na aktuálním výběru peněz z hazardu.

-čtk-