INZERCE

Poslanci navrhují obměnit členy Rady SFŽP

Poslanci Výboru pro životní prostředí navrhli nové členy Rady Státního fondu životního prostředí, která je poradním orgánem ministra životního prostředí. Pro zástupce Poslanecké sněmovny je vyhrazeno 8 míst v 17 členném sboru.

Většina noviců, ale také dva matadoři, to je nominace poslanců Výboru pro životní prostředí do Rady Státního fondu životního prostředí (SFŽP). K obměně poslanců v Radě dochází po každých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, jelikož se často stane, že stávající členové své poslanecké mandáty neobhájí, nebo již nekandidují.

Výbor pro životní prostředí do Rady SFŽP může nominovat osm poslankyň či poslanců. Do funkce je jmenuje – a pak z ní odvolává – ministr životního prostředí. Na svém posledním zasedání členové výboru pro životní prostředí nominovali do poradního orgánu ministra šest nováčků a navrhují, aby stávajícím dvou členům byl mandát prodloužen. Těmi jsou Jan Zahradník z ODS a Jaroslav Holík, který byl v minulém volebním období zvolen na kandidátce Úsvitu a od července 2015 byl nezařazeným poslancem. Nyní se do Sněmovny dostal coby člen SPD. Zajímavostí z tohoto jednání je skutečnost, že se poslanci shodli na tom, že z jednání nebude pořizován zvukový záznam, což se běžně děje.

Nováčky pak sněmovní výbor navrhuje tyto:

Předsedkyně výboru Dana Balcarová má nyní za úkol nominaci předložit předsedovi sněmovny a ministrovi zemědělství.

Rada SFŽP má celkem 17 členů, z nichž 8 nominuje Poslanecká Sněmovna Parlamentu ČR, rada je poradním orgánem ministra životního prostředí. Dalšími členy jsou ekologičtí odborníci a zástupci státní správy a samosprávy. Úkolem Rady je projednávat zásadní otázky tvorby a užití finančních prostředků Fondu a současně doporučovat ministrovi výši čerpání podpory pro jednotlivé projekty.

SFŽP přitom rozděluje miliardové částky na nejrůznější projekty zlepšující životní prostředí. Včera jsme psali o tom, že ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí byly vyhlášeny Nové dotační výzvy z OPŽP s alokací 5,4 miliardy korun. Minulý týden se na konferenci Den starostů probíral stav jednotlivých výzev. Podrobnosti jsou uvedeny v textu Na čističky a kanalizace chybí miliardy, malé obce si přilepší z národního programu životního…

Jak funguje financování SFŽP

Hospodaření SFŽP se řídí rozpočtem, který na návrh vlády schvaluje Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Příjmy Fondu tvoří především platby za znečišťování nebo poškozování jednotlivých složek životního prostředí (poplatky za vypouštění odpadních vod, odvody za odnětí půdy, poplatky za znečištění ovzduší, poplatky za ukládání odpadů) a s tím spojené splátky poskytnutých půjček a jejich úroků.

Součástí příjmů jsou dotace ze státního rozpočtu na úhradu výdajů vynaložených z technické asistence programů Evropské unie na jejich administraci. Fond investuje finanční prostředky nejčastěji formou dotace, subvence, půjčky, převzetí závazku a jinými formami podpory. Příjemcem podpory z Fondu je celé spektrum fyzických i právnických osob, vždy v závislosti na daném programu. Jedná se zejména komunální sféru, kraje, města a obce, svazky obcí, ale také subjekty z řad státních, příspěvkových, neziskových organizací, z podnikatelské sféry či fyzické osoby podnikající i nepodnikající.

Jiří Reichl

O tématech spojených se SFŽP jsme psali:

Nové dotační výzvy z OPŽP nabízí 5,4 miliardy korun 

Na čističky a kanalizace chybí miliardy, malé obce si přilepší z národního programu životního…