INZERCE

XVII. sněm Svazu měst a obcí začal tradičně státní hymnou. Foto: Jiří Reichl, ED

V Ostravě začal XVII. sněm Svazu měst a obcí, který je volebním. Znovu kandiduje předseda František Lukl

Několik stovek delegátů – zástupců měst a obcí z celé České republiky se na dva dny sjelo do Ostravy na XVII. sněm Svazu měst a obcí, který bude volebním. Zahájení se tradičně zúčastnila řada ministrů i zástupci Sněmovny a Senátu. Nemohla chybět ministryně financí Alena Schillerová, ani ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která s oblibou říká, že je ministryní starostů. Z vlády dále přijela ministryně práce a sociálních věcí Michaela Maláčová a ministr školství Robert Plaga a také ministr vnitra Jan Hamáček. První den konference se řešila hlavně zpráva o činnosti Svazu za minulé období a diskuse o prioritách Svazu měst a obcí na léta 2019-2021. Volby nového předsednictva jsou na programu zítra dopoledne. 

XVII. sněm Svazu měst a obcí zahájil hostitel – primátor Ostravy – Tomáš Macura, který řekl, že oproti mnohým mediálním zkratkám je Ostrava město plné života  a rozvoje. „Nejsme městem sociálních problémů a smogu, ale díky podpoře vzdělání a zaměstnanosti je v Ostravě více služeb v IT a sociálních oblastech. Díky více než 500.000 vysázených stromů je Ostrava jedním z nejzelenějších měst ČR. Byla prestižním Financial Times vyhlášena jako nejperspektivnější město co se týče dalšího rozvoje,“ řekl v úvodním slově volebního sněmu Svazu měst a obcí primátor Macura.

Na závěr svého úvodního slova poděkoval všem členům předsednictva Svazu měst a obcí a také aparátu Svazu, kteří podle něj odvádí velice dobrou práci. „Po zralé úvaze jsem se rozhodl znovu do předsednictva nekandidovat a nechat místo mladším, neopotřebovaným a motivovaným. Já se budu věnovat Ostravě a zvu vás, abyste ji navštívili nejen jako kandidáti kongresu, ale jako turisté, nebo návštěvníci některé z našich mnoha akcí,“ dodal Macura.

Dosluhující předseda Svazu měst a obcí František Lukl řekl, že členové Svazu měst a obcí mají občas pocit, že si ministři a poslanci „v té Praze s nimi zahrávají“. „Samozřejmě však víte, že  – zejména v případě starostů – bývají z hraček plačky. A jsem rád, že v poslední době vymizela dřívější animozita a spolupráce relativně funguje,“ řekl Lukl s tím, že pro jeho tvrzení hovoří konkrétní společně dosažené činy. „Mohu vyjmenovat například navýšení rozpočtového určení daní, valorizace příspěvku na PP, zachování matrik, financování agendy opatrovnictví, budování rybníků a podpora hospodaření v lesích, pozemkové úpravy a nástroje zadržování vody v přírodě, změna financování regionálního školství či zrušení povinnosti přijímat dvouleté děti do školek či držet kvóty na sociální byty. Vyzvednout chci také spolupráci na novém programovém období či rozšíření škály národních dotací,“ řekl Lukl.

Lukl k ministrům: Nebudeme demonstrovat před Strakovkou, pokud s námi budete férově jednat

„Podařilo se hodně, ale dlouhá cesta je ještě před námi. Mohu Vám slíbit, že nebudeme demonstrovat před Strakovkou, pokud s Vámi ve Strakovce (sídlo vlády – pozn. red.), na ministerstvech, v Poslanecké sněmovně a Senátu budeme jednat s konkrétními a pro obce a města přínosnými závěry. Nedáme vám však klidné spaní, pokud jde o vaše snahy rozšířit na nás další kontroly či nám ukrojit z našich financí. Neděláme to jako egoisté, bez rozmyslu a emočně. Naopak. Naše snahy a kroky chránící územní samosprávu jsou zcela naplněním jednání zdravého rozumu,“ řekl Lukl a zaplněným kongresovým sálem Clarion Hotelu v Ostravě to jen zašumělo.

„Jsme stále konfrontováni s tím, kolik peněz máme na svých účtech. Ano, Máme, ale to proto, abychom ustály výdaje, které nám shora padají na hlavu. Které jsme si nevymyslely, o kterých se s námi mnohdy nikdo ani nebavil. Zvyšování platů, nulové jízdné, snižování sazeb správních poplatků. Kdybychom neměli rozumně našetřeno,neměli bychom z čeho tyto nenadále výdaje, o kterých jsme si na obci nerozhodli, z čeho pokrýt. Pokud bychom nebyli tak skvělými hospodáři, okamžitě by se to odrazilo na tváři naši země například tím, že by nebyla tak čistá a uklizená, protože obce by neměly finance na údržbu a starost o zeleň, zvýšila by se kriminalita, protože se by se přestalo v noci svítit a propustili by se městští strážníci, zvýšila by se nespokojenost obyvatelstva, protože by se za stát přestala vykonávat jeho agenda. A přece všichni známe příklady z obcí, kterým vyschla obecní kasa,“ řekl Lukl. Celý jeho projev si můžete přečíst v komentářové rubrice.

Vystoupení členů vlády se zvrhlo především v diskusi o to, kdo dá peníze a kolik jich bude na sociální práci měst a obcí. Hlavní roli hrály především ministryně financí a sociálních věcí, které se dohadovaly o tom, která z nich ty peníze našla.

Jiří Reichl