Úterý, 13. dubna, 2021

Obrana uvolní na řešení následků krizové situace 2,9 mld. Kč

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstvo obrany je připraveno ze svého rozpočtu uvolnit 2,9 miliardy na odstranění dopadů nemoci Covid19 do tuzemské ekonomiky. Vyplývá to z jednání ministrů obrany a financí Lubomíra Metnara a Aleny Schillerové.

2 miliard korun se z plánovaných investičních výdajů na letošní rok hodlá uvolnit ministerstvo obrany na odstraňování ekonomický škod po nemoci Covid19. Necelou třetinu částky chce letos resort obrany ušetřit v oblasti mandatorních výdajů, kdy budou uvolněny finanční prostředky na neobsazená místa. Pokud by to nestačilo, mohlo by jako další krok mimořádně dojít ke zvolnění tempa letošního náboru nových vojáků.

Obrana „oželí“ nákup malého dopravního letounu (831 mil. Kč), a podle zjištění Ekonomického deníku odloží větší část zálohové platby za dva nové letouny CASA (700 mil. Kč). Další finance vygenerovala kurzová úspora za letošní splátku letounů Jas-39 Gripen (254 mil. Kč). Další  částky tvoří vnitřní rezervy, které byly určeny na případné meziroční navýšení cen u investičních akcí do nemovitého a movitého majetku. Všechny úspory byly podle ministra obrany Lumobíra Metnara probírány také s velením Armády ČR, aby neomezily plnění jejich úkolů.

„V součtu jsme z našeho rozpočtu připraveni uvolnit 2,9 miliardy korun. Vnímám to jako maximální možnou podporu státu za kritické situace. Restrikce se nesmí dotknout klíčových vyzbrojovacích projektů. Modernizace armády musí pokračovat. Rozhodli jsme se však posunout v čase některé akce s nižší prioritou,“ shrnul ministr Metnar.

Jiří Reichl

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter