Nálada v české ekonomice se opět zvýšila

businessman_podnikatel_kancelar foto: pixabay

Nejsme sice na rekordech jako na přelomu roku, ale i tak jsou ukazatele důvěry v české ekonomice velmi vysoko. Tedy s tradiční výjimkou stavebnictví.


V průmyslu sice nálada mírně poklesla, ale rozhodně se nedá mluvit o nějakém útlumu či bodu mrazu. Firmy jsou fakticky trvale optimistické ohledně růstu výroby, nicméně je stále více trápí nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Je to problém, který ještě více nabývá na síle a lze k němu jen dodat to, že nejde jen o kvalifikované, ale vlastně i nekvalifikované pracovníky, které tuzemský průmysl postrádá. Ostatně to vyplývá z rostoucí nabídky volných pracovních míst každý měsíc. Vyplývá to především z faktu, že úspěšné průmyslové obory jedou na maximum a k dalšímu růstu začínají postrádat kapacity. Lidské i kapitálové, nicméně ochota investovat se zatím nemění k lepšímu. Průzkum sice ukazuje silnou vůli investovat – byť jen do rekonstrukcí – tvrdá čísla však zatím nic takového nepotvrzují.

Ve stavebnictví se nálada mezi firmami lehce zlepšuje, nicméně i tak zůstává velmi slabá. Začínají se objevovat první známky optimismu, avšak k tomu aby vydržely, budou třeba nové zakázky. A těch se zatím příliš nedostává.

Mírný ústup nálady je vidět i v obchodě, kde se firmy do budoucna dívají s mírným pesimismem. Přitom poptávka podpořená růstem reálných mezd a zaměstnaností rozhodně nebrzdí, a tak i nadále může obchod počítat s velmi slušným nárůstem tržeb. Pokles nálady spíš vypadá jako korekce předchozích nadměrných očekávání, než očekávání útlumu. Nakonec i tak je úroveň důvěry v odvětví obchodu velmi solidní.

Optimismus panuje i nadále u spotřebitelů a je jen velmi lehce pod nedávným maximem. Lidé svá očekávání pro letošní rok fakticky nemění, nadále se nebojí nezaměstnanosti ani zhoršení jejich finanční situace. Jejich rozpoložení nahrává scénáři rychlého růstu spotřeby (a tedy i maloobchodních tržeb), které ovšem bude v reálném vyjádření korigováno vyšší inflací.

Celkově nová měkká data nemění pohled na vývoj ekonomiky v letošním roce, a tak růst do 2,5 % zůstává naším preferovaným scénářem.

Petr Dufek, analytik ČSOB