V polovině roku měla v resortu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR začít fungovat nová aplikace Zaměstnanost. Dodavatel však nestíhá vše připravit a otestovat a změna nastane nejdříve v listopadu.

Krušné chvíle zažili minulý týden zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) při jednání Výboru pro sociální politiku poslanecké sněmovny. V čele s ministryní Michaelou Marksovou museli vysvětlovat, proč nestíhají nasazení nových verzí programů pro evidenci, posuzování a vyplácení sociálních dávek. Z informací, které na výboru zazněly vyplývá, že vybraný dodavatel, společnost Atos, nestíhá připravit a otestovat aplikaci pro evidenci uchazečů o zaměstnání, tedy aplikaci Zaměstnanost. Ta přitom měla běžet od začátku tohoto roku. Podle původního harmonogramu, který byl součástí zadávací dokumentace veřejné zakázky v roce 2015 se k tomu firma zavázala. Nyní před poslanci výboru musel ředitel ministerského Odboru rozvoje a bezpečnosti ICT Jiří Károly přiznat, že systém není připraven. Před rozladěnými poslanci tvrdil, že vše začne fungovat v listopadu tohoto roku. Vedle něj sedící šéf a náměstek ministryně Robert Baxa přitom na jednání stejného výboru loni v lednu sliboval, že termín leden 2017 se stihne. „Zakázky se připravují a do termínu se vše stihne,“ ujistil v polovině loňského ledna poslance z výboru pro sociální politiku náměstek MPSV Robert Baxa. Poslední odložený termín, který byl také označen za závazný zněl 1. 7. s tím, že od 1. března poběží testovací provoz, aby se aplikace „odladila“ před nasazením do skutečného prostředí. Podle zdrojů Ekonomického deníku ale testování ještě nezačalo a začne se s ním nejdříve na konci května. Podle všeho to tedy vypadá. že spuštění aplikace Zaměstnanost se nestihne před koncem volebního období této koalice. Přitom právě ministryně Michaela Marksová několikrát kritizovala své předchůdce za průtahy kolem modernizace dávkových systémů. Sama se svými lidmi teď na vlastní kůži pociťuje, jak složité je IT systémy vysoutěžit a uvést do provozu. V loňském květnovém textu MPSV se výrazně komplikuje tendr na dávky jsme upozornili také na skutečnost, že nabízené ceny za nové systémy jsou nesmyslně nízké a firmy nyní mají problém sehnat dostatek lidí, aby programy vytvořili.

Miliardová smlouva podepsána před Štědrým dnem

Právě IT systémy na MPSV jsou zdrojem řady problémů pro všechna vedení ministerstva. O problémech resortu jsme několikrát psali, naposledy jsme v textu Dvě zakázky „z ruky“ bez tendru z MPSV. Miliarda a 35 milionů upozornili na zakázku zadanou osvědčenému dodavateli resortních systémů společnosti OKsystem v jednacím řízení bez uveřejnění na dva roky za více než miliardu korun. Ředitel ministerského Odboru rozvoje a bezpečnosti ICT Jiří Károly před poslanci uvedl, že jednání o této smlouvě trvalo sedm pracovních dní a ministerstvo má vyjednány dobré podmínky, včetně „exit“ strategie, tedy předání dat případnému novému dodavateli, tato smlouva má platnost do konce roku 2018. Smlouva byla podepsána dva dny před loňským Štědrým dnem. Odůvodnění bylo „klasické“ tedy časová a technologická tíseň a nutnost pokračovat se stávajícím dodavatelem. Nutno podotknout, že tento postup schválila speciální vládní komise pro projednávání „jednacích řízení bez uveřejnění, která byla zřízena současnou vládou a musí jí projít všechny návrhy na IT zakázky s celkovou hodnotou nad šest milionů korun.

Celé jednání okolo miliardové smlouvy nápadně připomíná situaci s tendrem na provozování mýtného systému. „Jednací řízení je uzavíráno z důvodu zajištění provozu po minimální nezbytnou dobu od 1. 1. 2017 do spuštění nově budovaných agendových systémů. Součástí smlouvy ke všem provozovaným činnostem je i plánované bezpečné ukončení, tj. včetně zpracování migračních dat, archivace dat a přechodu do archivního režimu provozovaných systémů,“ uvedl mluvčí resortu MPSV Petr Sulek.

Prokleté IT systémy

Pokusů o zavedení nových IT systémů sociálních dávek byla v minulosti řada. Asi nejkřiklavější vzpomínkou je snaha vedení MPSV pod vedením Jaromíra Drábka o zavedení tzv. sKarty, která měla nahradit stávající systém posílání na soukromé účty a především složenky. Otcem projektu byl náměstek Vladimír Šiška, který kromě sKarty hodlal změnit také IT dodavatele na klíčové ministerské projekty. U zmiňovaného majitele OKsystem však tvrdě narazil. MPSV se totiž v jednacím řízení bez uveřejnění rozhodlo dát jednu ze zakázek firmě Fujitsu. OKsystem vedený Procházkou však rozhodnutí napadl u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a zároveň podal na Šišku trestní oznámení. Policie jej přijala a na řadu jednání pak Procházka se svými lidmi chodil se skrytými policejními odposlechy. Šiška se svým podřízeným Milanem Hojerem podle rozhodnutí soudu vyvíjeli na Procházku nátlak, aby podání u ÚOHS stáhl s nabídkou že pokud tak učiní, dostane OK Systém jinou významnou zakázku a bude pokračovat v práci pro ministerstvo nadále. Soud toto jednání ohodnotil sedmi lety vězení pro Šišku a šesti pro Hojera. Rozsudek dosud není pravomocný. V jiném soudním procesu byl Šiška osvobozen. OKsystem působí v resortu sociálních věcí dále.

Jiří Reichl

Mohlo by vás zajímat

O situaci na MPSV jsme psali například tyto texty, přečtěte si je:

Dvě zakázky „z ruky“ bez tendru z MPSV. Miliarda a 35 milionů. 23.12.2016