INZERCE

Přepážka České pošty. Foto: Česká pošta

I když měli levnější vítězné nabídky, uzavřeli zástupci České pošty smlouvy na vyšší ceny. Zjistil to NKÚ

Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu odhalili v České poště porušení zákona o veřejných zakázkách. Zjistili, že i když vítěz nadlimitní veřejné zakázky vyhrál s nižší, než očekávanou cenou, přesto byla smlouva uzavřena na sumu, s níž počítali zástupci zadavatele.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zabýval hospodařením státního podniku Česká pošta. Kontroloři prověřovali nejen samotné hospodaření v letech 2015-17, ale také se zajímali o oblast veřejných zakázek. Tedy jejich vypisování a to, zda vše bylo v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Podle Kontrolního závěru přišli na to, že v některých případech byl porušen zákon, či zaměstnanci pošty nehospodárně nakupovali. „Česká pošta u tří veřejných zakázek na dodávku zboží, stavební práce a služby v celkové předpokládané hodnotě 234,5 mil. Kč bez DPH nedodržela zákonem předepsané postupy. Neprokázala účelnost a efektivnost nákupu dárkových předmětů,“ uvádí se ve shrnutí kontrolního závěru. V rámci kontroly zástupci NKÚ prověřili:

– pět nadlimitních VZ na dodávky zboží a služeb (13 uzavřených rámcových smluv) v předpokládané hodnotě 655 mil. Kč včetně jedné související podlimitní veřejné zakázky v pořizovací hodnotě 27 mil. Kč;

– 15 podlimitních VZ na dodávky zboží a služeb v předpokládané hodnotě 85 mil. Kč;

– šest stavebních podlimitních VZ v předpokládané hodnotě 90 mil. Kč.

Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu upozorňují zejména na skutečnost, že v šesti případech byla s dodavatelem nadlimitní veřejné zakázky uzavřena smlouva s cenou, která byla v zadávací dokumentaci označena jako předpokládaná. A to i přes to, že vítězný uchazeč o zakázku nabídl cenu nižší, než předpokládanou. „Nabídkové ceny se pohybovaly v rozmezí od 51 % do 99,7 % předpokládané hodnoty,“ stojí v kontrolním závěru.

V dalších čtyřech případech byla cena v uzavřené rámcové smlouvě nižší než předpokládaná hodnota a shodná s cenou nabídkovou (nabídkové ceny se pohybovaly v rozmezí 52 až 92 % předpokládané hodnoty). Ve třech případech nebyla uzavřena žádná smlouva, neboť VZ byly zrušeny (nabídkové ceny se pohybovaly v rozmezí od 120 % do 136 % předpokládané hodnoty).

Ve většině případů podlimitních veřejných zakázek byla cena sjednaná v příslušné smlouvě shodná s předpokládanou hodnotou. V některých případech byla stanovena jednotková cena (Mystery shoping, právní poradenství apod.), která v celkové ceně odpovídala předpokládané hodnotě.

V případě některých VZ byly zjištěny nedostatky při jejich realizaci, např.:

– nepředložení cenových kalkulací subdodavatele k akceptaci faktur pro ČP;

– nedodržení povinnosti upozornit objednatele na blížící se dosažení limitu poskytovaných služeb;

– změny stanovené lhůty dodání bez předchozího souhlasu obou stran;

– ČP nepožadovala vyhodnocení akcí v průběhu poskytované služby;

– úhrada vyšší agenturní odměny, než byla sjednána ve smlouvě;

– chybné zaúčtování sportovního vybavení.

Pošta neevidovala reklamní předměty s hodnotou do 2.000 Kč

Kontroloři se zaměřili také na nakládání s reklamními a dárkovými předměty. Nakupovala jako sektorový zadavatel na základě VZ reklamní a propagační předměty (např. trička, plážový tenis, kávu, čaje, USB nabíječky, degustační kolekce čokolád, powerbanky, pétanque malý, propisky, pastelky, poznámkové bloky, bezdrátová sluchátka, deštníky, termohrnky, láhve českých a zahraničních vín apod. ) Předměty byly vždy označeny logem ČP. „Evidenci reklamních a propagačních předmětů si pošta vedla pouze dle výdejů na své jednotlivé útvary.

Z dárkových předmětů zakoupených v kontrolovaném období v celkové hodnotě 1,5 mil. Kč měla ČP přehled o jejich poskytnutí pouze u předmětů v celkové hodnotě 135 tis. Kč (např. tablet, čtečka knih, české sklo, známkové album apod.). Pošta evidenci poskytnutých dárkových předmětů v hodnotě nižší než 2 tis. Kč nevedla,“ upozorňují kontroloři.

V případech veřejných zakázek na stavební práce byly zjištěny dílčí nedostatky, např.:

– ČP pozdě zařadila stavby do majetku (např. u akce Přemístění pobočky Trmice do obchodního centra byla stavba v hodnotě 1,4 mil. Kč uvedena do provozu 29. 10. 2012, avšak do majetku zařazena až v účetním období roku 2014; u akce DEPO 72 Ostrava byla stavba v hodnotě 26,8 mil. Kč zkolaudována v dubnu 2014, ale do účetnictví zařazena až v roce 2015);

– ČP nedodržela termíny pro podpis smlouvy, pro uveřejnění oznámení o zrušení zadávacího řízení ve Věstníku veřejných zakázek a pro vrácení jistoty uchazečům.

V případě developerského projektu DEPO 72 Ostrava pošta zhodnotila cizí pozemek o cca 2 mil. Kč, jednalo se o výstavbu příjezdové komunikace, která sice slouží v současné době pouze ČP, ale není v majetku pošty. Původně měla být příjezdová cesta včetně pozemku součástí developerského projektu.

V případech veřejných zakázek na stavební práce byly zjištěny dílčí nedostatky, např.:

– ČP pozdě zařadila stavby do majetku (např. u akce Přemístění pobočky Trmice do obchodního centra byla stavba v hodnotě 1,4 mil. Kč uvedena do provozu 29. 10. 2012, avšak do majetku zařazena až v účetním období roku 2014; u akce DEPO 72 Ostrava byla stavba v hodnotě 26,8 mil. Kč zkolaudována v dubnu 2014, ale do účetnictví zařazena až v roce 2015);

– ČP nedodržela termíny pro podpis smlouvy, pro uveřejnění oznámení o zrušení zadávacího řízení ve Věstníku veřejných zakázek a pro vrácení jistoty uchazečům.

„V případě developerského projektu DEPO 72 Ostrava pošta zhodnotila cizí pozemek o cca 2 mil. Kč, jednalo se o výstavbu příjezdové komunikace, která sice slouží v současné době pouze ČP, ale není v majetku ČP. Původně měla být příjezdová cesta včetně pozemku součástí developerského projektu,“ upozornili na další nesrovnalosti kontroloři NKÚ.

Jiří Reichl

O hospodaření České pošty jsme již psali:

Kontrola hospodaření České pošty: reklamace rostou, projekt „Pošta Partner“ je ve skluzu 

Bankovní služby na poštách bude nadále provozovat ČSOB 

Česká pošta si chce pronajmout 60 elektromobilů pro rozvoz zásilek až za 30 milionů 

Pošta naráží s franšízami poboček na nezájem obcí. Změní proto pravidla 

Česká pošta dá za bezpečnost 140 milionů „dceři“ 30.3.2016

Česká pošta přišla o certifikát důvěryhodnosti pro PostSignum