Hádka mezi Mládkem a Babišem kvůli textu Ekonomického deníku

Mládek se hádá s Babišem o ekotendrech za miliardy. Koláž ED

Ostrá politická přestřelka. Mládek žádá odvolání náměstka na financích za to, že ho kritizoval. Babiš je v klidu. Jde o miliardy na ekotendry.

V úterý jsme v textu Další kolo kritiky „financí“ tentokrát za pomalé tendry na likvidaci ekologických zátěží přinesli informaci o tom, že si ministerstvo průmyslu vedené Janem Mládkem (ČSSD) stěžuje, že „finance“ řízené Andrejem Babišem (ANO) nestíhají vypisovat zakázky na likvidaci starých ekologických zátěží po těžbě. Vycházeli jsme z materiálu, který Mládek hodlá předložit do vlády.
Text rozzuřil zástupce ministerstva financí. Nejenže poslali do redakce obsáhlou reakci se žádostí o uveřejnění, ale náměstek ministra Ondřej Závodský sepsal článek pro blog Aktuálně.cz . V něm Mládka obviňuje, že si materiálem pro vládu, v němž navrhuje zdvojnásobit počet revitalizačních projektů dělá předvolební kampaň. „Bohužel si právě teď na Ministerstvu průmyslu a obchodu nalistovali kalendář na tento a příští rok a zjistili, že by se hodily na billboardy nějaké ty obrázky pana ministra, kterak po boku stejně oranžového hejtmana a šťastně se usmívajících dětí, přestřihává pásku na pláži nově revitalizovaného jezera. A to se ještě nezmiňuji o přímém financování ploch po důlní činnosti pro konkrétní uhelné společnosti ve vlastnictví českých miliardářů,“ napsal mj Závodský.

Text rozlítil Mládka, který na twitteru reagoval, že za něj bude žádat omluvu jak od náměstka, tak od jeho šéfa Andreje Babiše. Ve Sněmovně dokonce řekl, že by měl být Závodský odvolán. Na webu ministerstva pak vyšla obsáhlá Mládkova reakce.

tweet mladek

Celá věc nechala Babiše naprosto klidným. Označil Závodského text za kvalitní jak odborně, tak lidsky. „To si určitě dejte,“ doporučil na svém twitterovém účtu.

tweet babiš

Politickou přestřelku zaznamenala také média a tak se hádka obou ministrů způsobená článkem v Ekonomickém deníku dostala i do nejsledovanějšího zpravodajského pořadu – Televizních novin na Nově (cca 41:30).

Televizní noviny 5. 5. 2016 NOVA Plus

 

Finance: Požadavky MPO komplikují odstraňování ekologických zátěží

Reakce Ministerstva financí: „Ministerstvo financí se důrazně ohrazuje proti tvrzení, že by nestíhalo vypisovat zakázky na likvidaci starých ekologických škod, jak uvádí portál Ekonomický deník ve svém článku. Naopak, ministerstvo v posledních dvou letech svou činnost v ekologických zakázkách výrazně akcelerovalo. V loňském roce zadalo 20 revitalizačních a ekologických projektů v celkové hodnotě 1,4 miliardy korun, což je o polovinu více než v roce 2013. Celkem se vloni uvolnilo z privatizačního účtu, ze kterého se tyto projekty financují, více než 2,366 miliardy korun a předpokládáme nárůst uvolněných prostředků v průběhu roku 2017 na celkových 3,5 miliard korun, což představuje téměř 24 % z celkové alokace fondu. Znamená to zásadní obrat v dynamice řešení ekologických zátěží, přestože se k němu vláda zavázala již v roce 2002. Zadávání je navíc i transparentnější. V roce 2013 bylo 76 % veřejných zakázek zadáno v uzavřených soutěžích zatímco v roce 2015 to bylo pouhé 1 %.

Za průtahy některých projektů je odpovědné samo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Již tak složitý proces zadání veřejné zakázky totiž komplikují Ministerstvu financí projekty předkládané Ministerstvem průmyslu a obchodu, které jsou nekvalitní a plné věcných chyb. To ve výsledku způsobuje nejen zvýšení administrativní zátěže a problémy v zadávacím řízení a jeho neúměrné prodlužování kvůli nutnosti zodpovídání dodatečných dotazů, ale zejména i následné problémy při realizaci prodražováním a prodlužováním zakázek.“

 

Jiří Reichl