Řecké banky by se měly otevřít, DPH zvýšit. Hellénská republika ochutnává hořké kapky, které jí namíchali jeho mezinárodní věřitelé.
Sazby DPH vzrostou u řady zboží a služeb z dosavadních 13 na 23 procent. Zvýšení, které před pár dny schválil řecký parlament, je jedním z předpokladů zahájení jednání s věřiteli země o novém záchranném programu. Zvýšená sazba bude platit třeba například u podávaných jídel a nápojů. Sazba 23 procent se bude napříště vztahovat i na všechny zpracované potraviny, tedy stručně řečeno na všechno s výjimkou syrových oliv. Do konce roku by tímto způsobem do řeckého eráru mělo přitéct navíc asi osm set milionů eur, což je bezesporu pozitivní, ale běžného Řeka každodennost vyšších cen nejspíš jen utvrdí v tom, že Unie, zejména pak Německo je vlastně upír tyjící z jeho neštěstí.
K tomu rovnou připodotkněme, že plán na záchranu Řecka podle průzkumu, kterého se v Německu zúčastnilo téměř 1400 lidí, považuje za špatný 56 procent Němců. Odchod Řecka z eurozóny by rádo vidělo 48 procent respondentů, zatímco pro jeho setrvání v měnové unii se jasně vyslovila pouze třetina, napsaly Economic Times.
Německá kancléřka Angela Merkelová nic nedbá na úpěnlivé hlasy slitovných akademiků a jejich otevřené dopisy a odmítla možnost seškrtání řeckých dluhů. Dala však najevo ochotu jednat o snížení úrokových sazeb či prodloužení splatnosti, pokud bude Řecko plnit podmínky nového záchranného programu. To je pokrok – ještě před týdnem či deseti dny německá kancléřka tak vstřícná nebyla. Dost možná se řídí politikou cukru a biče, která jak známo fungovala, funguje a fungovat bude.
Co se týče „otevření bank,“ není to také žádná sláva. Pro výběry je zatím stanoven denní limit 60 eur na jeden účet a zdá se, že tato částka se pro běžné Řeky stává něčím srovnatelným s pověstnými 120 voly a 500 hřivnami stříbra. Tento limit vládní dekret nahrazuje týdenním limitem v objemu 420 eur. Lidé tedy budou moci týdně získat z účtu stejnou částku jako doposud, nebudou ale muset peníze vybírat každý den.
-of-