Gang z Východu kradl ve velkém pohonné hmoty z Čepra. Celníci ale odposlouchávali bývalé policisty, kteří na případ upozornili

Zásah celníků. Zdroj: facebookový profil Celní správy

Západočeká policie před pár dny pozatýkala na základě prověřování Celní správy ruskojazyčný gang, který odčerpával pohonné hmoty z produktovodu státní společnosti Čepro. Na případ Čepro upozornili dva bývalí elitní detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Do děje se ovšem osobně vložil náměstek Celní správy a šéf celních pátračů Robert Šlachta. Ten nechal před zásahem překvapivě odposlouchávat své bývalé kolegy, kteří na chystanou trestnou činnost upozornili. Včetně dalšího bývalého policisty, který neměl s případem vůbec nic společného, vyjma stejného příjmení s primárním informátorem.

Na přípravu krádeže pohonných hmot v obřím rozsahu se škodou až 200 milionů korun upozornili na sklonku loňského roku generálního ředitele Čepra Jana Duspěvu dva bývalí detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Zdeněk Blahut a Luděk Žákovec. Poznatek Blahutovi předal jeho informátor, který v průběhu děje zemřel.

Informace bývalých elitních detektivů se po nedlouhém čase ukázala jako validní. „Čepro odhalilo navrtávku produktovodu na sever od Plzně, na Kralovicku, v lokalitě Hadačka. Ta byla vyvedena podzemním protlakem asi 200 metrů do budovy, kde se pohonné hmoty stáčely. Gang se skládal z Rusů, Litevců a Čechů. Zásah provedlo zásahové komando západočeské policie, a ze vzduchu na něj dohlížel vrtulník. Věc vyšetřuje Krajské ředitelství policie v Plzni,“ prozradil Ekonomickému deníku dobře informovaný zdroj. Poznatek se Ekonomickému deníku podařilo ověřit i jinou cestou.

Ředitel Čepra Jan Duspěva se k policejní razii ale zatím nemůže vyjádřit. „Rád bych policii poděkoval, ale zatím jsme vázáni mlčenlivostí,“ sdělil Ekonomickému deníku. Navrtání tak dlouhého a přesně zacíleného podzemního protlaku přitom umí v České republice jen několik firem. Která z nich vrtání prováděla zatím není známo. Je proto s podivem, že se zkušený detektiv, jakým Robert Šlachta je, soustředil na odposlouchávání bývalých kolegů.

Z navrtaného produktovodu na Hadačce mělo vést skryté potrubí pod zemí do objektu, kde se pohonné hmoty stáčely do cisteren. Repro: mapy.cz

To, že bývalí policisté přišli původně za celníky s „loženou informací“ o sofistikované obří krádeži se potvrdilo v květnu, jak dokládá zakázka Čepra v registru smluv. Jednadvacátého dne předchozího měsíce si totiž Čepro u společnosti Dekonta objednalo za jeden milion korun bez DPH „odstranění navrtávky Kralovice“. Vedení Čepra ani Celní správy zatím k zásahu žádné veřejné informace neposkytlo.

Faksimile smlouvy Čepra s Dekontou na opravu navrtaného produktovodu. Repro: Ekonomický deník

Informátoři chtěli odměnu

Celní správa prověřovala poznatky o chystané obří krádeži pohonných hmot ve státem vlastněné akciové firmě Čepro za zhruba 200 miliónů korun od konce loňského roku. Trestní oznámení podalo Čepro, jehož akcionářem je ministerstvo financí, na základě podnětu od už zmíněných bývalých policistů, kteří přišli státní akciovku o připravované nezákonné akci sami dobrovolně informovat. Jenže právě tito lidé se pak zcela neočekávaně ocitli v okruhu podezřelých. Samotný zátah pak provedli západočeští policisté.

Na počátku tohoto prověřování stál ještě před policií náměstek Celní správy a šéf její sekce pátrání Robert Šlachta. Díky jeho informačnímu přičinění se podle informací Ekonomického deníku do okruhu prověřovaných lidí dostal i další člověk, který neměl s údajnými nezákonnými aktivitami kolem Čepra absolutně nic společného. A celníci začali podle informací Ekonomického deníku odposlouchávat i samotné oznamovatele.

Shodou okolností dva z „podezřelých“ pojí dodnes neprokázané poznatky, že dotyčný mohl stát za twitterovým účtem Julius Šuman. Na tomto účtu se před posledními parlamentními volbami objevovaly závažné informace o předsedovi hnutí ANO 2011 a pozdějším premiérovi České republiky Andreji Babišovi.

Co se tedy mimo veřejně dostupné informace odehrálo? Na sklonku loňského roku přišel za bývalým náměstkem civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace – a dlouholetým policistou Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Zdeňkem Blahutem podnikatel Petr Hájek z Tachova. Hájek se v rámci jím iniciovaného rozhovoru Blahutovi svěřil mimo jiné s tím, že má od svých zdrojů informaci, že se chystá obrovská krádež ve státním podniku Čepro.

Ukradeny prý měly být v časovém údobí zhruba za čtvrt roku pohonné hmoty v hodnotě zhruba 200 miliónů korun. Informátoři, které prý Hájek znal, by prý na odhalení přípravy krádeží rádi spolupracovali. Podle Hájka ale za spolupráci požadovali odměnu zhruba ve výši deseti procent z hodnoty plánovaného lupu. Ekonomický deník získal informace o pozadí tohoto příběhu z několika zdrojů z Celní správy, Čepra a potvrdili jej i někteří z jeho aktérů.

Zdeněk Blahut se následně s poznatky od Petra Hájka svěřil svému bývalému kolegovi z ÚOOZ Luďku Žákovcovi. Ten pak kvůli tomu dojednal setkání s generálním ředitelem Čepra Janem Duspěvou. Krátce na to se Blahut s Žákovcem a Duspěvou sešli v pražském hotelu Hilton. Duspěva měl prý na schůzce připustit, že nelze vyloučit, že ke krádeži podobného objemu by skutečně mohlo dojít. Protože chtěl znát více informací a podrobnosti. Dohodli se proto na dalším setkání, na které měl dorazit nositel primárních informací – podnikatel Petr Hájek.

V prosinci následovala schůzka už přímo na Čepru. Vyjma ředitele Duspěvy a šéfa bezpečnosti Čepra Jiřího Nováka (shodou okolností také bývalého policisty – pozn. red.) na ni dorazili Zdeněk Blahut, Luděk Žákovec a podnikatel Petr Hájek. „Na schůzce Hájek v kostce odprezentoval, co by se má stát. Řešilo se pak, že by mohlo pod dohledem celníků dojít k předstíranému převodu, aby se tato trestná činnost zadokumentovala. Informátoři podle Hájka navrhovali, že by si jako odměnu za cennou informaci mohli odebrat ne peníze, ale pohonné hmoty za zhruba deset procent z údajného objemu krádeže z Čepra. Duspěva měl říct, že je výše odměny nereálná, ale že například celníci můžou nějakou, byť mnohem nižší, odměnu, za tyto poznatky vyplatit. Řešili také to, že by Žákovcova firma mohla pomoci získat kontakt na zloděje, s tím, že by si za tuto práci vyfakturovala honorář v hodnotě desítek tisíc korun. Mluvili i o tom, že by Čepro kvůli chystané krádeži podalo trestní oznámení, aby se to mohlo začít oficiálně vyšetřovat,“ prozradil Ekonomickému deníku zdroj, obeznámený s tím, o čem se na schůzce u generálního ředitele Čepra mluvilo.

Krátce na to se podnikatel Petr Hájek, který měl na poslední schůzce evidentní zdravotní problémy, úplně Blahutovi odmlčel. Luďku Žákovcovi se pak za krátký čas přes prostředníka ozval jiný člověk s tím, že přebírá původní Hájkovu agendu. Proběhla další schůzka, té se účastnil už náměstek Celní správy a šéf sekce pátrání Robert Šlachta a jeho zástupce. „Manažeři Čepra to zahájili a pak odešli pryč. Ten nový člověk od Hájka, nějaký Skála z Plzeňska začal mluvit, ale krátce na to na něj začal naléhat Šlachta, že musí spolupracovat s celníky, jinak že mu hrozí velké potíže. Šlachta říkal, že už to celníci vyšetřují a několikrát zmínil jméno Stanislav Hájek, přestože dobře věděl, že prvotním zdrojem informací byl Petr Hájek, ten podnikatel z Tachova,“ sdělil další ze zdrojů Ekonomického deníku. Později vyšlo najevo, že původní zdroj informací, podnikatel Petr Hájek pravděpodobně zemřel.

Podle oficiálních informací oznamovatel plánované obří krádeže Petr Hájek zemřel. Objevují se ale i spekulace o jeho možném zařazení do programu na ochranu svědků. Repro: Ekonomický deník

Čepro tedy podalo trestní oznámení o chystané krádeži. Celní správa, respektive její odbor pátrání z Olomouce, začal informace o údajné krádeži v Čepru prověřovat jako poškozování majetku společnosti Čepro a souvisejících krádeží pohonných hmot, respektive krácení nepřímých daní. Na výslechy si ale začala zvát ty, kdo na možnou trestnou činnost upozornili. Prověřování se celkem nelogicky začalo stáčet k nim a ne směrem k organizátorům oněch krádeží.

Není Hájek jako Hájek

Ke zcela paradoxní situaci ale došlo koncem února. Celníci si kvůli krádeži na Čepru tehdy předvolali k podání vysvětlení někoho úplně jiného, než primárního informátora. Jistého Stanislava Hájka, někdejšího policejního důstojníka z Útvaru zvláštních činností. Policejní jednotky, jež nasazuje mimo jiné odposlechy nebo zařizuje sledování podezřelých.

Jméno Stanislava Hájka se objevilo v médiích například v roce 2013 souvislosti s takzvanou kauzou Nagygate. V policejním souhrnu z Nagygate Šlachtovi lidé z ÚOOZ zkonstatovali, že Hájek je v telefonickém spojení s lobbistou Ivo Rittigem, což ho mělo stát pozici náměstka Útvaru zvláštních činností. Šlachta se o Stanislava Hájka intenzivně zajímal už tehdy a zájem o jeho osobu evidentně přetrvává dodnes. Nejspíš také proto jeho jméno několikrát zmínil na poslední schůzce kvůli krádežím v Čepru.

Před nějakým časem lidé z bezpečnostních kruhů, blízcí premiérovi Andreji Babišovi, začali Hájkovo jméno skloňovat také v souvislosti s twitterovým účtem Julius Šuman. To je jméno důstojníka Státní bezpečnosti, který před rokem 1989 zverboval jako agenta StB mladého Andreje Babiše a na účtu tohoto jména se začaly před posledními parlamentními volbami začaly objevovat informace o Babišově kauze Čapí hnízdo.

To, že byl ex-policista Stanislav Hájek podat vysvětlení na Celní správě kvůli chystané krádeži na Čepru, Ekonomickému deníku potvrdil. Vůbec ale nechápe proč. „Ano byl jsem podávat vysvětlení. V záhlaví výzvy bylo skutečně uvedeno, že jde o krádež pohonných hmot a krácení nepřímých daní. Nikdy jsem na Čepru nebyl a nikoho z těch zúčastněných neznám. Asi tam došlo k záměně jmen. Je to hodně zvláštní,“ řekl Stanislav Hájek.

V této souvislosti narazil Ekonomický deník díky několika zdrojům mimoděk na poznatek, že Celní správa účastníky schůzek na Čepru buďto odposlouchává nebo odposlouchávala. A to včetně Stanislava Hájka, který s příběhem nemá vůbec nic společného. „Můžu se to domnívat, protože jestli si mně pozvali a vylustrovali, tak nějaký účel to mělo. Určitě nasadili odposlech a výpisy komunikačního provozu, aby zjistili detaily. Tak to pan Šlachta dělá. Zvažuji právní kroky, necháme si objasnit, proč k tomuto došlo a za jakým účelem. Já jsem na těch schůzkách vůbec nebyl. Je na orgánech činných v trestním řízení, aby konaly. Jestli pan Šlachta nařídil odposlech, záznam, a předvolání, tak by za to měl nést plnou odpovědnost,“ uzavřel diskusi s reportérem Ekonomického deníku Stanislav Hájek.

Absurdní a účelové

Jméno Stanislava Hájka ale není jediné, které se v poslední době v souvislosti s popisovanou kauzou na Čepru, ale i twitterovým účtem Šuman, skloňuje v bezpečnostních kruzích. Premiér Babiš totiž už delší čas pracuje s informací, že dalším z lidí, kteří mají stát v pozadí zmiňovaného twitterového účtu, je i bývalý náměstek rozvědky Zdeněk Blahut. Shodou okolností tedy muž, který na Čepro přivedl oznamovatele plánované obří krádeže Petra Hájka. A další z vyslýchaných Celní správou.

Také Zdeněk Blahut Ekonomickému deníku potvrdil, že musel zhruba před měsícem kvůli kauze Čepro podávat vysvětlení. „Ano. Celníci mně vyzvali, tak jsem tam byl podat vysvětlení k tomu, co se na Čepru odehrálo. Chtěli vysvětlení ke schůzkám, co se odehrálo. Na tu pravou podstatu se ani neptali. Přišlo mi to hodně formální, že musí splnit určitou povinnost a nepochopil jsem z toho, o co jim vlastně vůbec jde,“ tvrdí Blahut.

Z bezpečnostního prostředí přitom i on dostal řadu informací, že se ho celníci snaží napasovat do příběhu jako jednoho z podezřelých, kdo se měl na Čepru obohatit. „Přijde mi to úplně absurdní. Vyšetřování těch signálů, že se něco děje, místo toho, aby se celníci zabývali vyšetřováním krádeží. Místo toho řeší, proč jsme tam přišli a co jsme tam řekli,“ pokračoval Blahut.

„Přijde mi to úplně absurdní. Vyšetřování těch signálů, že se něco děje, místo toho, aby se celníci zabývali vyšetřováním krádeží. Místo toho řeší, proč jsme tam přišli a co jsme tam řekli,“ řekl Ekonomickému deníku bývalý detektiv a náměstek rozvědky Zdeněk Blahut. Foto: Ekonomický deník

správa pozvala k výslechu i ex-policistu Stanislava Hájka. A to přestože účastník poslední schůzky Robert Šlachta velmi dobře věděl, že jde o zcela jinou osobu, než o tu, která přišla s primární informací o chystaných krádežích. „To jsem vůbec nepochopil, proč si pozvali jiného Hájka. Ten, kdo mně požádal o zprostředkování kontaktu s tím, že chce oznámit tuto trestnou činnost byl Petr Hájek. Který tedy bohužel, jak jsem se pak dozvěděl, zemřel. A pro mně to tím skončilo. To, že do toho zapojili Stanislava Hájka, kterého jsem v životě neviděl, mi přijde účelové. Na jednu stranu si říkám, že by museli být úplně blbí, aby si pozvali někoho jiného. Ale protože asi úplně blbí nejsou, tak v tom vidím určitý záměr,“ analyzoval Blahut.

 

A připustil že i on má signály o možném odposlouchávání svého telefonu. „Na můj vkus to nabralo úplně jiné grády, než to mělo mít. Já jsem celý život pracoval ve státní správě a přišlo mi důležité tyto informace o plánované krádeži v Čepru oznámit. Kam to došlo je fakt absurdní. Petra Hájka jsem znal deset let, informace, které mi přinesl, byly vždycky reálné,“ podotkl Blahut.

Na otázku, zda nemůže jít ze strany podnikatele Petra Hájka nebo náměstka Celní správy Roberta Šlachty o provokaci, která může souviset s pokusy o odhalení skrytých držitelů twitterového účtu Šuman, pak Blahut odpověděl: „Nevím. Člověk nemůže dát ruku do ohně za nikoho kromě sebe. Taky jsem slyšel informaci, že Hájek nezemřel, že je v ochraně svědků. Pro mně to ale s ním skončilo. Vím, že to bylo naposled, co jsem se snažil pomoci státu. Příště podobným Hájkům řeknu, ať si to jdou oznámit na místní oddělení. To, v co se to otočilo, mně silně poškozuje. Doufám, že drtivá většina celníků dělá svoji práci dobře. Ale zjevně jsou tam jedinci, zmiňoval jste například Roberta Šlachtu, který mně nemá rád, takže vidím, že by tam určitý záměr to vyšetřování svést někam jinam být mohl. Souvislost se Šumanem pak také. Ale já jsem ze služby víc jak rok, takže jsem si to zatím do přímé souvislosti nedával. Ale ten Stanislav Hájek, kterého tam celníci naimplemetovali, tuhle dimenzi navozuje,“ dodal Blahut.

Nerušit, prověřujeme!

Ekonomický deník proto položil Celní správě konkrétní otázky k velmi podivnému průběhu jejího pátrání. Například, proč byl do kauzy uměle vpraven bývalý policista Stanislav Hájek, aniž by s ní měl cokoli společného. „V uvedené věci provádí Celní správa prověřování trestního oznámení podané firmou Čepro. Z tohoto důvodu není možno poskytovat v současné době žádné informace,“ zněla odpověď mluvčí celníků Martiny Kaňkové na první kontakt Ekonomického deníku.

Čepro ale informace Ekonomického deníku potvrdilo. „Ano, na podzim 2018 byli zástupci Čepro informováni o možném páchání trestné činnosti proti společnosti v podobě krádeží pohonných hmot. Na základě těchto informací podala společnost Čepro trestní oznámení na neznámého pachatele,“ odpověděla na otázky mluvčí Linda Máchová. K účastníkům schůzek ale firma podrobnosti uvádět nechtěla. „Jedná se o informace, které úzce souvisí s průběhem dalšího vyšetřování, a proto v tuto chvíli nemůžeme bližší informace poskytovat… …O osobě Petra Hájka nemáme žádné informace,“ podotkla Máchová.

Mapa produktovodů Čepra. Repro: ceproas.cz

Čepro podle Máchové popsané jednání interně kvalifikovala jako možný trestný čin krádeže a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. „V daném případě mohlo docházet například k neoprávněným narušením produktovodu a v souvislosti s následným únikem pohonných hmot se mohli pachatelé dopustit i trestného činu obecného ohrožení,“ dodala mluvčí Čepra. Tip bývalých policistů se nakonec ukázal jako pravdivý a k neoprávněnému narušení produktovoduna Plzeňsku skutečně došlo.

(Zjišťujeme další podrobnosti)

Jan Hrbáček