INZERCE

Země EU se mohou těšit na 627,5 miliardy korun na obnovu ekonomiky po Covidu: Zdroj: wikimedia

Europarlament schválil program pro oživení EU po covidu, členské státy získají úvěry a granty za 627,5 miliardy eur

Vedení Evropské komise vítá dnešní hlasování v Evropském parlamentu, které potvrdilo politickou dohodu, jíž bylo dosaženo ohledně Nástroje pro oživení a odolnost v prosinci 2020. Jedná se o důležitý krok, který umožní, aby členským státům byly poskytnuty úvěry a granty ve výši 672,5 miliardy eur na podporu reforem a investic.

Nástroj pro oživení a odolnost dnes schválil Evropský parlament. Jde o klíčový a ústřední prvek iniciativy NextGenerationEU, tedy plánu EU, jak vyjít ze současné pandemie COVID-19 silnější. Bude hrát klíčovou úlohu při podpoře zotavení Evropy z hospodářského a sociálního dopadu pandemie a pomůže zvýšit odolnost ekonomik a společností EU a zajistit ekologickou a digitální transformaci.

Dnešní schválení v Evropském parlamentu znamená otevření příprav pro úvěry a granty ve výši 672,5 miliardy eur. Půjdou na podporu reforem a investic a budou určeny pro členské státy Evropské unie. Nástroj pro oživení by mohl začít fungovat již v druhé polovině února.

„Díky dnešnímu hlasování v Evropském parlamentu jsme o krok blíže vstupu Nástroje pro oživení a odolnost v platnost. V důsledku hrozného šoku z pandemie učinila Evropa historický krok. Udělali jsme něco, co bylo ještě před rokem nemyslitelné: vytvořili jsme společný nástroj financovaný společným dluhem za účelem dosažení společného cíle. Komise již několik měsíců intenzivně spolupracuje s vládami při vypracovávání plánů na podporu oživení a odolnosti. Nyní musíme všichni zintenzívnit své úsilí a zajistit, abychom využili této jedinečné příležitosti ke změně našich ekonomik ve prospěch společného blaha všech Evropanů,“ prohlásil komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni.

Europoslankyně Dita Charanzová. Foto: web europoslankyně

„Je to klíčový moment pro obnovu Evropy, bezprecedentní balík peněz, který může znovu nastartovat naše ekonomiky. Štafetu dnes přebraly členské státy, které v tuto chvíli sKomisí jednají o podobě jejich národních plánů, jež budou z těchto nových prostředků financovat. Státy mají čas do konce dubna, aby tyto plány předložily k finálnímu schválení na evropské úrovni,“ říká Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu.

ČR by podle ní mohla využít přes 180 miliard korun na dotacích a o další stovky miliard může požádat cestou zvýhodněných úvěrů. „Kdo rychle dává, dvakrát dává, to za dnešní situace platí dvojnásob. Vidíme krachující podniky, vidíme padat malé rodinné firmy i celé segmenty trhu. Nyní máme nástroj, jak toto zastavit. Zapomínat nesmíme právě ani na malé a střední firmy, jsou páteří evropského hospodářství a potřebují naši pozornost, naši pomoc. Jsou to podniky, které často živí celé rodiny a dnes se jsou na hraně existence,“ dodává Charanzová.

Podle vyjádření zástupců Evropské komise budou moct členské státy poté oficiálně předložit své národní plány na podporu oživení a odolnosti, které posoudí Komise a přijme Rada. Plány na podporu oživení a odolnosti stanoví reformy a veřejné investiční projekty, které budou podporovány z Nástroje pro oživení a odolnost. 

„Po schválení plánů na podporu oživení a odolnosti bude k dispozici předběžné financování ve výši 13 % celkové částky přidělené členským státům, aby se zajistilo, že finanční prostředky z Nástroje pro oživení a odolnost se co nejrychleji dostanou tam, kde je to zapotřebí,“ uvedli dnes zástupci Evropské komise v tiskové zprávě.

Skončil první rok funkčního období šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Co přinese ten letošní? Foto: Evropská komise

„Vítám kladné hlasování Evropského parlamentu jakožto důležitý krok k aktivaci Nástrojepro oživení a odolnost,“ uvedla předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová. „Je nezbytné je vymýtit virus očkováním. Musíme však také pomoci občanům, podnikům a společenstvím překonat hospodářskou krizi. Nástroj pro oživení a odolnost poskytne k tomuto účelu 672,5 miliardy eur. Jeho investice učiní Evropu ekologičtější, digitálnější a odolnější, z čehož budou mít z dlouhodobého hlediska prospěch všichni občané,“ dodala.

Struktura a cíle Nástroje pro oživení a odolnost

Nástroj pro oživení a odolnost má šest pilířů: ekologická transformace; digitální transformace; inteligentní, udržitelný a inkluzivní růst a vytváření pracovních míst; sociální a územní soudržnost; odolnost zdravotnictví a hospodářskou, sociální a institucionální odolnost; politiky pro příští generaci.

Pomůže EU dosáhnout jejího cíle klimatické neutrality do roku 2050 a nasměruje ji na cestu digitální transformace, vytváření pracovních míst a stimulace růstu v tomto procesu. Nejméně 37 % výdajů na investice a reformy obsažené v každém národním plánu na podporu oživení a odolnosti by mělo podporovat cíle v oblasti klimatu. K digitální transformaci by mělo přispívat nejméně 20 % výdajů na investice a reformy obsažené v každém národním plánu. Členské státy budou moct účinně řešit problémy uvedené v příslušných doporučeních pro jednotlivé země v rámci evropského semestru pro koordinaci hospodářských a sociálních politik.

Další kroky

Rada musí nyní rovněž formálně schválit dosaženou dohodu, než ji budou moci podepsat předsedové Rady pro hospodářské a finanční věci a Evropského parlamentu. Nařízení bude poté vyhlášeno v Úředním věstníku, aby mohlo vstoupit v platnost prvním dnem po vyhlášení. Komise očekává, že všechny nezbytné formální kroky budou dokončeny včas, aby Nástroj pro oživení a odolnost vstoupil v platnost v druhé polovině února.

„Tento nástroj poskytuje zemím EU jedinečnou příležitost obnovit a přetvořit jejich ekonomiky pro svět po pandemii COVID-19. Jedná se o příležitost vybudovat odolnost a přiklonit se k digitálnější a ekologičtější budoucnosti. To vyžaduje správné investice i správné reformy. Aby členské státy překonaly krizi a zvládly na výzvy 21. století , měly by využít příležitosti financování z Nástroje pro oživení a odolnost k tomu, aby ze svých ekonomik odstranily úzká místa a aktualizovaly zastaralé politiky a postupy. Vyzýváme členské státy, aby nadále úzce spolupracovaly s Komisí na vytváření solidních a důvěryhodných plánů na podporu oživení a odolnosti, abychom mohli začít finanční prostředky vyplácet co nejdříve. Děkuji Evropskému parlamentu za jeho podporu a za rychlost, s níž Nástroj pro oživení a odolnost schválil,“ uvedl Výkonný místopředseda pro hospodářství ve prospěch lidí Valdis Dombrovskis.

-red-