Přehledy o příjmech největších ropných společností se zdá jako čtení v seizmografických údajích, nastalo doslova zemětřesení. Ropné firmy mají problém.
Důsledky jsou pro investory, zaměstnance a dodavatele neradostné. Varovné je především to, že nynější výrazně nižší příjmy byly zaznamenány ještě v období, kdy cena ropy a plynu byla podstatně vyšší než jsou dnes. Znamená to jediné: bude hůř.
Gigantickou ztrátu například zaznamenal BP (dříve znám jako British Petroleum), který v roce 2015 ztratil 5,2 miliard korun, což je největší ztráta společnosti v historii.
Společnost ConocoPhillips, která po vyčlenění podnikání v oblasti rafinace v roce 2012, se stala největším světovou průzkumnou a těžařskou společností, očekává, že bude muset oříznout dividendu o 66 % a to dva měsíce poté, co firma slíbila, že výplata vysoké dividendy by měla mít „nejvyšší prioritu“.
Energetika se stává pro ratingové společnosti sprosté slovo
Dokonce i společnost ExxonMobil, která už mnohokrát dokázala přečkat špatné časy, stejně jako vydělávat v těch dobrých, vykazuje známky finančních potíží. Značné problémy má také Chevron, kterému ratingová agentura S&P snížila rating, některé menší ropné a plynárské společnosti dokonce dostaly hodnocení „junk“ (odpad).
Ben van Beurden, výkonný ředitel společnosti Royal Dutch Shell, řekl, že ropa za 30 dolarů za barel, která tuhle všechnu bolest těžařským společnostem způsobuje, dále nevydrží. Bob Dudley, ředitel společnosti BP, má podobný názor. Na druhé straně však stále nabídka ropy převyšuje poptávku a tento stav bude po určitou dobu pokračovat. A někteří analytici předpovídají další pád cen ropy.
Čtěte více: ANALYTICI: ROPA MŮŽE BÝT I ZA 10 DOLARŮ ZA BAREL
A některé ropné velmoci budou potřeba sanovat ze strany MMF, příkladem je Nigérie. Ricardo Hausmann z Harvardské univerzity zase varoval, že bankrot Venezuely je téměř nevyhnutelný.
Tip: ŽEBŘÍČEK EKONOMICKÉHO UTRPENÍ VEDE VENEZUELA, SLOVENSKO JE ČTRNÁCTÉ
Obama uvažuje o nových daních na ropu
S poklesem cen ropy někteří ekonomové vzbuzují naděje, že levná ropa může nakopnout světové hospodářství. To ale nemusí být podle ekonoma Steva Levineho pravda. Poukazuje na to, že ve Spojených státech sice od léta 2014 spadla cena galonu benzínu o 1,90 dolarů, ale už prezident Barack Obama chce situace využít a požaduje zavedení zdanění na každý barel ropy, který se spotřebuje v zemi, ve výši 10 dolarů. Podle analytiků by tak galon paliva mohl zdražit přibližně o 25 centů.
Vzhledem k tomu, že Obama za rok končí, tak může dát jenom určitý návod svým nástupcům. Je také nutné připomenout, že republikánské síly převažují v Kongresu, zavést to jako zákon není v současné době reálné.
Jiní ekonomové ale opanují – podle nich dochází k tomu, že bohatnou spotřebitelé na celém světě na úkor ropných velmocí a společností. Pád cen ropy je tak podle nich pozitivní událostí.
Čtěte více: PÁD ROPY ZPŮSOBUJE NEJVĚTŠÍ MAJETKOVÉ PŘESUNY V DĚJINÁCH
Arsen Lazarevič