Žebříček ekonomického utrpení vede Venezuela, Slovensko je čtrnácté

Největší utrpení chystá svým obyvatelům ekonomika Venezuely. Ilustrační foto: Pixabay
Největší utrpení chystá svým obyvatelům ekonomika Venezuely. Ilustrační foto: Pixabay

Nejhůř by letos kvůli ekonomice měli zkusit obyvatelé Venezuely, do žebříčku TOP 15 nejtragičtějších ekonomik světa, se ale dostaly i evropské země. Vedle Ukrajiny nebo Ruska se v něm na čtrnáctém místě objevilo také Slovensko.

Index ekonomického utrpení zveřejnila agentura Bloomberg na základě několika ukazatelů a jejich kombinovaného dopadu na životní komfort obyvatel. Mezi tyto ukazatele patří například inflace a způsoby, kterým ji vlády řeší či přesněji neřeší, vývoj nezaměstnanosti nebo deficit veřejných rozpočtů.

Vůbec nejhorší časy podle agentury Bloomberg v letošním roce čekají Venezuelany; index jejich utrpení se blíží hodnotě devadesát, přičemž maximum je stovka. Následuje Argentina a Jihoafrická republika, jejichž index ekonomického utrpení se pohybuje v hodnotách 31, respektive 29 ze sta.

Vcelku pochopitelně se v patnáctce utrpení objevuje také Řecko a Ukrajina. V prvním případě jde o důsledek dlouhotrvající ekonomické krize, ve druhém se jedná o dopady nevyhlášené války, která se vede na hranicích Ukrajiny s Ruskem. Mimochodem – zlé časy čekají i na Rusko. To je v žebříčku na sedmém místě, což nasvědčuje tomu, že ekonomické sankce mezinárodních společenství na velmoc dopadají daleko drsněji než jsou oficiální ruská místa ochotná přiznat.

Zajímavé je také umístění Chorvatska na osmém místě: na vině jsou tvrdá opatření, která tamní vláda zavedla pro výběr daní. V Chorvatsku se stalo běžnou praxí, že se podniky zavírají třeba kvůli několika kunám nezaneseným do registrační pokladny. Chorvatský příklad ukazuje, kam zavádění registračních pokladen může vést a měl by být také varováním českým politikům. To, že Česko v žebříčku ekonomického utrpení pro rok 2015 vůbec neznamená, že v něm nemusí v příštím roce být.

Naši východní sousedé ze Slovenska totiž v žebříčku figurují na neradostném čtrnáctém místě. Index ekonomického utrpení pro Slovensko má hodnotu třináct a je stejný jako ten brazilský. Česká republika se umístila v páté desítce ve společnosti zemí jako Island a Srí Lanka. Nejmenšímu ekonomickému utrpení budou v roce 2015 stejně jako v předchozím roce vystaveni obyvatelé Japonska, Tchajwanu a Singapuru. Trápit je může jen nezaměstnanost, která se ale pohybuje v jednotkách desetin procenta.

-of-