Středa, 10. srpna, 2022

Do hrazeného programu energeticky náročných budov se hlásí už víc než desítka žadatelů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Národní rozvojová banka prostřednictvím programu ELENA nabízí pomoc při přípravě investic do energeticky náročných budov, a to uhrazením 90 procent vynaložených nákladů. Banka má k dispozici k přerozdělení 63 milionů korun. Někteří zájemci se už o příspěvek přihlásili, ostatní budou mít šanci i během roku 2022.

Program ELENA (European Local ENergy Assistance) je financován z programu HORIZONT 2020 spravovaného Evropskou investiční bankou. Nabízí poradenství při zpracování energeticky úsporného projektu a získání energetického posudku.

Do programu ELENA se podle Národní rozvojové banky zapojilo už více než deset zájemců z veřejného sektoru. Mezi prvními byly například města Kladno a Děčín.

„Každým dnem počet žadatelů o poradenství při přípravě EPC (z anglického výrazu Energy Performance Contracting – pozn. red.) projektů narůstá. Pro města, kraje a instituce je k přerozdělení k dispozici 55 milionů korun,” řekl za Národní rozvojovou banku EPC specialista Vladimír Sochor.

„ELENA myslí také na sektor podnikatelský a přerozdělí mezi ně osm milionů korun. Už nyní se o podporu hlásí desítky klientů. Podnikatelům nabízíme zajištění energetického posudku. Dále nabízíme pomoc při přípravě projektu a kompletaci žádosti o bezúročné financování z programů ENERG a Úspory energie od Národní rozvojové banky,” říká Sochor.

Pokračování i příští rok

Národní rozvojová banka nabízí uhrazení 90 procent nákladů vynaložených na přípravu revitalizace nehospodárných budov. Snížením energetické náročnosti se náklady na provoz sníží až o polovinu. Investici pak splácí ušetřené peníze za energie, a to s návratností vložených prostředků maximálně do 12 let.

„Žádosti o poradenství budou moci zájemci podávat i v nadcházejícím roce. Nutné je ovšem říci, že prostředky, které NRB získala, jsou omezené. Tedy, čím dříve zájemci o podporu požádají, tím je větší šance na čerpání příspěvku z programu ELENA,” doplňuje k podmínkám podpory koordinátor programu ELENA Čestmír Hrdinka.

Realizace prvních projektů pro podnikatele začne již během roku 2022. Ve veřejném sektoru je to o něco náročnější. Celý proces přípravy trvá až několik měsíců. To znamená, že k realizaci těchto projektů dojde začátkem roku 2023.

Cílem programu ELENA je usnadnit realizaci energeticky úsporných opatření. Je zaměřen na renovace stávajících nemovitostí a cílené investice do stavebních a technologických opatření. Je vhodný nejen pro podnikatele, ale i pro, města, kraje a další subjekty veřejné správy.

Národní rozvojová banka skrz program ELENA pomůže s přípravou EPC projektu, přípravou zadávacího řízení na realizační firmu (ESCO) nebo s přípravou povinných dokumentů pro žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

(nik)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter