INZERCE

Pohled na uhelné bloky v Elektrárně Mělník. Zdroj: fotogalerie společnosti ČEZ

ČEZ získal souhlas pro stavbu největší plynové elektrárny v Česku. Ta nahradí uhelné kotle u Mělníka

Úředníci ministerstva životního prostředí schválili v řízení EIA záměr Skupiny ČEZ, který počítá s náhradou uhelných bloků Elektrárny Mělník za paroplynové. Ve středních Čechách tak může vzniknout největší česká plynová elektrárna s elektrickým výkonem až 1000 megawattů. Nový zdroj převezme po dožívajících uhelných blocích také výrobu tepla pro část Prahy.

Samotné schvalování dopadu záměru na životní prostředí (proces EIA) proběhlo celkem hladce. ČEZ předložil dokumentaci na počátku květnu, ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko v pátek 21. října. Podle ministerstva je pozitivní, že „realizací záměru dojde k významnému omezení negativních vlivů generovaných stávajícím provozem energetických zdrojů založených na spalování hnědého uhlí, čímž záměr přispěje ke snížení produkce skleníkových plynů a významnému snížení imisní zátěže v regionu.“

Podmínka zachovat hnízdiště sokolů

Jak tomu v podobných případech pravidlem, ministerští úředníci si stanovili řadu podmínek pro souhlasné stanovisko. V rozhodnutí jich nalezneme celkem dvě desítky – od požadavku na využití nejlepších dostupných technologií pro velké zdroje (BAT LCP) až po zachování možnosti hnízdění pro sokola stěhovavého a kavku obecnou.

Investorem je Energotrans, dceřiná společnost ČEZ provozující uhelnou elektrárnu u středočeského Mělníka. Fakticky se jednalo o tři elektrárny v jednom areálu. Jejich životnost končí, největší 500megawattový blok byl odstaven již v srpnu loňského roku.

Podle předloženého záměru mají v areálu Elektrárny Mělník vyrůst tři paroplynové elektrárny s plánovaným spuštěním v letech 2026, 2029 a 2030. „Předpokládáme vyhlášení veřejné zakázky na první paroplynový zdroj ještě v letošním roce,“ doplnil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Tři nové energetické zdroje mají mít v součtu elektrický výkon okolo 1000 megawattů. Vedle výroby elektřiny budou produkovat také teplo pro východní polovinu Prahy, Mělník a Neratovice. Doplní je záložní plynová kotelna o výkonu 140 MWt a možná také zvažovaný zdroj na energetické využití odpadu. Spotřeba zemního plynu bude ohromná, zhruba 1,35 miliardy metrů krychlových ročně. To odpovídá zvýšení spotřeby plynu v Česku o zhruba 15 procent.

Nejdřív plyn, později vodík

ČEZ očekává, že v době spuštění nové elektrárny nebude dostupnost ani cena plynu tak problematická jako letos. „Paroplynové zdroje budou v souladu s kritériem taxonomie plynových zařízení navrženy tak, aby již od uvedení do provozu umožňovaly částečné spoluspalování vodíku se zemním plynem s možností následné úpravy na spalování až 100procentního vodíku.“ odpověděl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Přechod na bezemisní paliva slibuje ČEZ i v dokumentaci předložené ministerstvu. Zemní plyn zde označuje jako přechodové palivo, jehož spotřeba bude postupně klesat v závislosti na dostupnosti nízkoemisních paliv – tedy hlavně vodíku a biometanu. Tato náhrada se má odehrát do roku 2035 tak, jak to v nové taxonomii zelených financí požaduje Evropská komise.

David Tramba