INZERCE

Elektrárna Mělník, noční pohled. Zdroj: tisková zpráva spol. ČEZ

ČEZ odstavil z provozu elektrárnu Mělník III, další uhelné bloky mají brzy následovat

Jedna z největších uhelných elektráren v Česku – Mělník – přejde do roku 2030 na spalování jiných paliv. Prvním krokem k tomuto cíli je zavření největšího 500megawattového bloku Mělník III, které se odehrálo právě dnes. Tento blok vyráběl na rozdíl od starších zařízení Mělník I a II výhradně elektrickou energii, proto jeho odstavení neovlivní dodávky tepla do Prahy, Mělníka či Neratovic.

ČEZ plánuje do transformace teplárenských lokalit na nízkoemisní investovat v nejbližších letech odhadem 30 až 40 miliard korun. Nejvyšší investice si vyžádá právě mělnická lokalita. ČEZ již odstartoval přípravy na výstavby paroplynových zdrojů, budoucna počítá s také s využitím využitím kotle na biomasu nebo zařízení na energetické využití odpadu. Zvažována je také výstavba elektrokotle.

„Transformace našich teplárenských provozů je jednou z klíčových oblastí, kterými dosáhneme našich ekologických závazků. Ekologizace mělnického zařízení je jedním z významných kroků v dosažení nízkoemisní výroby, které jsme si vytyčili ve strategii Vize 2030 Čistá Energie Zítřka. S ohledem na velikost mělnického zdroje a jeho důležitost pro Prahu budeme právě tam směřovat největší podíl plánovaných investic do modernizace teplárenství,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

V následujících letech dojde k odstavení hnědouhelné jednotky Mělník II, která bude částečně fungovat v režimu záložního zdroje. Až jako poslední skončí v provozu uhelné kotle nejstarší elektrárny Mělník I. V elektrárně dnes pracuje okolo 300 stálých pracovníků. „Zaměstnanci z odstavované Elektrárny Mělník III se s předstihem zacvičovali na přechod do našich tepláren. Podařilo se tak zajistit pracovní pozice pro drtivou většinu našich kolegů,“ vysvětluje generální ředitel mělnické elektrárny Miroslav Krpec.

ČEZ současně ověřuje možnosti využití dalších bezemisních technologií v této lokalitě do budoucna, například vodíku nebo tepelných čerpadel s akumulací tepla. Dceřiná společnost Energotrans, která teplárenskou lokalitu provozuje, zároveň jedná s ÚJV Řež o možnosti zprovoznit v areálu experimentální okruh se superkritickým oxidem uhličitým.

Tomáš Rovný