Neděle, 9. května, 2021

Čekání na nabídky. ČEZ chce dál stavět mělnickou spalovnu odpadu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Plánovaná výstavba druhé největší spalovny odpadů v České republice se lehce komplikuje. ČEZ již podruhé odložil termín pro podání nabídek na stavbu spalovny ZEVO Mělník, znovu se jedná o dvouměsíční odklad. Podle nového harmonogramu budou uchazeči předkládat své nabídky v červnu. Podle vyjádření společnosti ČEZ došlo k posunu termínu podání nabídek kvůli nepříznivé epidemiologické situaci.

ČEZ původně vypsal soutěž na stavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v areálu Elektrárny Mělník v prosinci loňského roku. Původní termín podání nabídek – 19. února – však již podruhé odsunul, nyní platí termín 22. června. „K posunu termínu podání nabídek došlo s ohledem na epidemiologickou situaci. Výstavba ZEVO je i nadále nedílnou součástí transformace teplárenské lokality Mělník z uhlí na paliva s nižšími emisemi oxidu uhličitého,“ uvedla Alice Horáková z tiskového oddělení ČEZ.

Jak lze vyčíst ze zadávací dokumentace, zveřejněné na webu etendry.cz, ČEZ má v plánu spalovat 320 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Sloužit má hlavně jako zdroj tepla pro zásobování Pražské teplárenské soustavy. Co se týká kapacity, mělnické ZEVO bude mít prakticky stejnou kapacitu, jakou dnes má zařízení společnosti Pražské služby v Praze-Malešicích. Pražské služby však chystají navýšení, od roku 2023 chtějí spalovat až 394 tisíc tun odpadu za rok.

Ministerstvo životního prostředí schválilo v rámci posuzování EIA záměr společnosti ČEZ na stavbu mělnické spalovny v srpnu 2018. Návrh dodnes naráží na odpor, zejména ze strany ekologické organizace Arnika a některých obcí v okolí Elektrárny Mělník. Ty mají obavy hlavně z rostoucí dopravní zátěže. Zatímco již fungující zařízení na energetické využití odpadu v Praze, Brně, Liberci a Plzni se nacházejí přímo u zdroje paliva, mělnické ZEVO bude muset svážet komunální odpad ze širokého okolí.

Elektrárna Mělník zahrnuje tři technologické celky, všechny zatím spalují hnědé uhlí. Již v srpnu letošního roku chce ČEZ odstavit 500megawattový blok elektrárny Mělník III, následovat mají další uhelné bloky. Nahradit je má kombinace nových zdrojů energie, které budou spalovat zemní plyn a komunální odpad. Jako první zde vznikne záložní plynová kotelna o výkonu 140 MWt, následovat bude paroplynový zdroj. Naopak starší plán na výstavbu nového uhelného bloku ČEZ v loňském roce vzdal.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter