Britové testují superrychlou bezdrátovou síť 5G

Britský výzkumný tým v laboratorních podmínkách úspěšně otestoval superrychlou bezdrátovou síť. 5G internet by měl být k dispozici okolo roku 2020 a měl by být 65000krát rychlejší než síť LTE.

Týmu výzkumníků z Inovačního centra 5G (5GIC) na Univerzitě v Surrey se povedlo dosáhnout v rámci laboratorních podmínek na vzdálenost sto metrů u bezdrátové sítě v dnešních podmínkách neuvěřitelné propustnosti 1 Tbit/s.

V současnosti Britové za běžných podmínek dosahují v LTE sítích rychlosti 15 Mbit/s, takže dosažená rychlost v laboratoři byla více než 65000krát vyšší, než je běžné u dnešního 4G připojení. Při rychlosti jednoho Tbps by bylo možné třeba za sekundu stáhnout pět 25 GB Blu-ray disků.

Vědci nyní chtějí otestovat nasazení 5G technologie i za reálných podmínek. Testy mimo laboratoř by měly začít v roce 2018. Britský operátor Ofcom by rád začal stavět 5G síť už v roce 2020. Předpokládá přitom, že reálné rychlosti pro koncové uživatele se budou v 5G síti za běžného provozu pohybovat kolem 10 až 50 Gbit/s. Frekvenční příděly pro 5G sítě by se přitom mohly pohybovat ve frekvenčním spektru nad 6 GHz. Vlastní 5G síť vyvíjí i Samsung, ten minulý rok na své 5G síti v rámci testů dosáhl rychlosti 7,5 Gbit/s.

5G bezdrátový internet by mohl být zajímavý především pro uživatele ve Spojených státech. Tam je používání LTE předmětem zkoumání úřadů, neboť dle americké armády mohou vysílače firmy LightSquared pracující v pásmu 1559 až 1610 MHz rušit GPS navigaci, která pracuje v sousedícím pásmu 1525 až 1559 MHz.

V České republice LTE síť běží od roku 2012 a hodně se od ní čekalo. Komentář v tisku vyjádřil nad výsledkem aukce zklamání – nastane další zpoždění nasazení LTE, aukce nepřivedla na trh tolik očekávanou konkurenci v podobě čtvrtého operátora, stát počítal s vyšším výnosem jako příjmem státního rozpočtu pro rok 2014. Mimochodem: na Slovensku se spuštěním LTE sítě prostor pro nového plnohodnotného operátora vytvořit podařilo.

(zdroj)

-of-