Úterý, 30. listopadu, 2021

Akcionáři Photon Energy se dočkali spuštění první velké solární elektrárny v Austrálii

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Firemní skupina Photon Energy po delší přípravě a výstavbě uvedla do provozu první velké fotovoltaické elektrárny v Austrálii. Dvě zařízení s celkovým výkonem 14,6 megawattu se nacházejí ve městě Leeton v Novém Jižním Walesu. Celkové portfolio elektráren v majetku Photon Energy se tak rozrostlo na 89,3 megawattu.

Na zprávu pozitivně zareagovaly akciové trhy; s akciemi Photon Energy se obchoduje na pražské, varšavské i frankfurtské burze. Zatímco od poloviny června do začátku srpna hodnota akcií padala (z původních 78 až na 45 korun), včera nastala změna. Kurz na pražské burze vylétl o víc než pět procent na 48 korun za akcii.

„Tento den je pro společnost Photon Energy Group dalším milníkem, kdy do našeho portfolia přibylo zprovoznění prvních elektráren v Austrálii, což skupině pomůže při globálním snižování sezónnosti výnosů z výroby elektřiny,“ řekl Michael Gartner, spoluvlastník a technický ředitel společnosti Photon Energy Group. Právě Gartner má expanzi na australském trhu na starosti.

Obě solární farmy představují první australské fotovoltaické elektrárny ve vlastním portfoliu skupiny využívající oboustranné moduly namontované na jednoosých trackerech. Elektrárny jsou připojené k distribuční síti Essential Energy. Podle očekávání investora ročně vyprodukují přibližně 27,8 milionu kWh čisté energie. Elektřina se bude prodávat na národním trhu s elektřinou na tržní bázi.

Photon Energy dosud vlastnila a provozovala solární elektrárny hlavně v Česku (15 MW), Slovensku (10,4 MW) a Maďarsku (49 MW). Do konce roku 2024 plánuje rozšířit vlastní portfolio fotovoltaických elektráren na minimálně 600 megawattů, další projekty postaví pro externí zákazníky. Provozní zisk EBITDA se má zvýšit na pětinásobek. Hlavními akcionáři jsou Čechorakušan Georg Hotar a Čechoaustralan Michael Gartner.

Aby mohl Photon Energy dále expandovat, prodal v červnu investorům 5 milionů nových akcií. Získala tak na další expanzi v oboru fotovoltaiky 196 milionů korun. Upisovací cena byla stanovena na 7 zlotých (39,5 koruny) za akcii. Právě tento „diskontní prodej“ hluboko pod úrovní tržní ceny následně spustil pád hodnoty akcií Photon Energy na burzách.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter