Úterý, 17. května, 2022

Photon Energy prodá další akcie. Výnos použije k expanzi ve fotovoltaice i vodárenství

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Do konce roku 2024 rozšíříme vlastní portfolio fotovoltaických elektráren z 75 megawattů na minimálně 600 megawattů, další projekty postavíme pro externí zákazníky. Provozní zisk EBITDA zvýšíme na pětinásobek. Tuto ambiciózní strategii zveřejnila mezinárodní firemní skupina Photon Energy s centrálou v Praze. Expanzi chce financovat také emisí nových akcií.

Vedení skupiny chce investorům nabídnout až 7 milionů akcií, jejichž hodnota při současné tržní ceně dosahuje přibližně 18 milionů eur (457 milionů korun). S akciemi Photon Energy se dnes obchoduje v Praze, Varšavě a čtyřech burzách v Německu. Od ledna letošního roku jsou zařazeny na hlavním trhu pražské burzy, tržní kapitalizace podniku dosahuje 4,65 miliardy korun. Společnost neuvedla, na kterém trhu své akcie nabídne.

CEO společnosti Photon Energy Georg Hotar. Zdroj: fotobanka spol. Photon Energy

„Předpokládáme, že expanze našeho vlastního portfolia elektráren podpoří rostoucí počet fotovoltaických projektů, které vyvíjíme interně nebo získáváme prostřednictvím akvizic,“ uvedl k chystané expanzi generální ředitel společnosti Photon Energy Georg Hotar. „Zvažujeme také možnosti spolupráce na bázi joint ventures s dalšími developery. Možnost vstoupit do projektu v raných fázích vývoje nám zajišťuje plnou kontrolu nad projekty, optimalizaci ekonomiky projektu a v důsledku toho maximalizaci návratnosti našich investic,“ dodává Hotar.

Vedle výstavby fotovoltaických elektráren do svého portfolia chce Photon Energy nabízet také výstavbu elektrárny metodou „na klíč“ a rozšířit nabídku údržby a správy solárních parků pro externí zákazníky. Divize Photon Water se zaměří na řešení pro úpravu vody, ale také na odstraňování kontaminace půdy látkami PFAS (perfluoralkyl, polyfluoralkyl) s použitím technologie nanoremediace, pro niž chce firma získat celosvětový patent.

Photon Energy v současnosti vlastní a provozuje solární elektrárny hlavně v Česku (15 MW), Slovensku (10,4 MW) a Maďarsku (49 MW). Hlavními akcionáři jsou Čechorakušan Georg Hotar a Čechoaustralan Michael Gartner. Jak firma uvedla v poslední měsíční zprávě pro investory, dvě elektrárny o výkonu 14,6 megawattu právě dokončuje v Austrálii. Dalších 517 megawattů nových projektů se nachází v různém stadiu příprav, a to v Austrálii, Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter