Čtvrtek, 18. srpna, 2022

Photon Energy prodal další akcie za diskontní cenu. Výsledkem byl pád akcií na burzách

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jízdu jak na horské dráze předvedly včera na pražské burze akcie společnosti Photon Energy zaměřené na stavbu a provozování solárních elektráren. Živo bylo také na burzách ve Varšavě a Frankfurtu. Důvod? Investory vyděsila informace, že Photon Energy prodal další akcie, a to s výraznou slevou oproti burze.

Vše začalo dopoledním oznámením, že Photon Energy prodala investorům 5 milionů akcií z původně nabízených až 11,7 milionu kusů. Získala tak na další expanzi v oboru fotovoltaiky 196 milionů korun. Upisovací cena byla stanovena na 7 zlotých (39,5 koruny) za akcii. „Toto umístění vlastních akcií představuje pro Photon Energy Group důležitý milník a vzhledem k současnému náročnému získávání finančních prostředků jsme s výsledky spokojeni,“ uvedl generální ředitel společnosti Photon Energy Group Georg Hotar.

Problém byl v tom, že na pražské burze akcie Photon Energy zahajovaly obchodní den na úrovni 67 korun. Jakmile se dostaly ven informace o „diskontním“ prodeji nových akcií, trh začal panikařit a akcie spadly až na 55 korun za kus. Po poledni se na trh vrátil optimismus, akcie vystoupaly až na 68 korun. V závěru obchodování opět převládl negativní sentiment, akcie nakonec uzavřely na hodnotě 61,5 koruny za kus.

Vývoj kurzu akcií Photon Energy za poslední měsíc. Zdroj: BCPP

Jak upozornil analytik Fio banky Jan Tománek, čeští investoři věří akciím Photon Energy výrazně víc než jejich kolegové v Polsku a Německu. Na varšavské burze totiž v pátek zmíněné akcie spadly o 27 procent na 8,5 zlotého (48 korun), na frankfurtské o 24 procent na 1,93 eura (49 korun).

Jak Ekonomický deník informoval před dvěma týdny, Photon Energy chystá masivní expanzi. Do konce roku 2024 chce rozšířit vlastní portfolio fotovoltaických elektráren z 75 megawattů na minimálně 600 megawattů, další projekty postaví pro externí zákazníky. Provozní zisk EBITDA plánuje zvýšit na pětinásobek.

Photon Energy v současnosti vlastní a provozuje solární elektrárny hlavně v Česku (15 MW), Slovensku (10,4 MW) a Maďarsku (49 MW). Dvě elektrárny o výkonu 14,6 megawattu právě dokončuje v Austrálii. Dalších 517 megawattů nových projektů se nachází v různém stadiu příprav, a to v Austrálii, Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Photon Energy má centrálu v Praze, hlavními akcionáři jsou Čechorakušan Georg Hotar a Čechoaustralan Michael Gartner.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter