Zhodnocení přesahující 4 procenta ročně není aktuálně na trhu spořicích účtů nijak výjimečné. Cesta k nejvyšším sazbám je ale podmíněna aktivitou klienta – vedle pravidelných plateb kartou jde čím dál častěji také o investování.
Banky si letos oblíbily model provázanosti spořicích a investičních produktů. Aktuálně již nenabízejí nejvyšší sazby automaticky. Maximální úrok se zpravidla odvíjí nejen od aktivního placení kartou, ale také od pravidelného investování do podílových fondů nebo penzijních produktů.
Banky se tak snaží naučit Čechy efektivněji pracovat s úsporami a zároveň to pro ně představuje stabilnější zdroj příjmů z poplatků za správu aktiv. Pro klienta to ale znamená nutnost zvážit, zda je pro něj zvýšení úroku o několik desetin procenta dostatečnou motivací k podstoupení určitého rizika spojeného s investicemi.
Spořicí účty v září: Přehled sazeb a podmínek
Tento trend se jasně odráží v zářijové nabídce bank. Se začátkem měsíce upravila své sazby UniCredit Bank, která u vkladů do 500 tisíc korun nově nabízí maximální zhodnocení 4,3 % ročně. Pro jeho dosažení však banka vyžaduje nejen aktivní využívání platební karty – minimálně 10 transakcí měsíčně, ale právě také pravidelné měsíční investice ve výši alespoň 2 000 korun. Klienti, kteří preferují spoření bez investiční složky, mohou při splnění podmínek aktivity dosáhnout na 4 procenta.
Obdobným směrem se již o něco dříve vydaly i další bankovní domy. Banka Creditas nabízí u svého nejvyššího pásma 4,25 %, ovšem také s podmínkou pravidelného investování. Pro aktivní klienty bez investic je sazba stanovena na 4 %. „Chceme odměňovat klienty, kteří s námi aktivně spravují své finance,“ komentuje Irena Jandíková, ředitelka řízení procesů a produktů Banky Creditas. Raiffeisenbank uplatňuje podobný model se sazbou až 4,2 %, kde ke splnění stačí i nízká pravidelná investice od 500 korun.
K investicím motivují klienty i Česká spořitelna a ČSOB. Ty pak za to na spořicím účtu nabízejí shodně 3,8 %. V obou případech je pro získání této sazby nutné právě pravidelné odkládání prostředků do podílových fondů nebo do penzijních produktů.
Bez podmínek a bez limitů
Kromě bank sázejících na investice existují i spořicí účty, které nabízejí zhodnocení pouze za aktivitu (např. platby kartou) nebo zcela bez podmínek. Výměnou za běžnou aktivitu nabízí mBank sazbu 4,21 %. Pro střadatele, kteří se nechtějí vázat dalšími produkty, zůstávají alternativou Trinity Bank se sazbou 4,08 % nebo slovenská VÚB s 3,8 %.
Právě VÚB drží na trhu specifickou pozici, protože uplatňuje plošnou sazbu bez horního limitu vkladu. To je atraktivní zejména pro klienty s úsporami v řádech milionů korun, na které se u tradičních českých bank vztahují jen minimální úroky.
Mohlo by vás zajímat
Tento přístup je přímo v protikladu k běžnějšímu pásmovému úročení, které je při výběru konta nutné sledovat. Zatímco první stovky tisíc korun mohou být úročeny atraktivně, zůstatky nad limit (často 250 tisíc až 500 tisíc korun) banky zhodnocují často jen sazbou kolem 0,5 % až 1 %. V takovém případě je pak efektivnější úspory rozdělit mezi více ústavů.
Srovnání spořicích účtů (září 2026)
| Banka | Max. úrok (p.a.) | Hlavní podmínka pro získání | Limit vkladu |
| UniCredit Bank | 4,30 % | 10 plateb kartou + investice 2 000 Kč/měs. | do 500 000 Kč |
| Banka Creditas | 4,25 % | Investice (min. 3 000 Kč/měs.) | do 500 000 Kč |
| mBank | 4,21 % | Příjem 15 000 Kč + 5 plateb kartou | do 250 000 Kč |
| Raiffeisenbank | 4,20 % | 10 plateb kartou + investice od 500 Kč/měs. | do 500 000 Kč |
| Trinity Bank | 4,08 % | Bez dalších podmínek (akce Narozeniny) | do 200 000 Kč |
| ČSOB | 3,80 % | 5 plateb kartou + investice 1 500 Kč/měs. | do 250 000 Kč |
| Česká spořitelna | 3,80 % | Digitální bankovnictví + investice 2 000 Kč/měs. | do 400 000 Kč |
| VÚB Banka | 3,80 % | Bez dalších podmínek | bez limitu |
| Fio banka | 3,50 % | Bez dalších podmínek (Fio konto) | do 200 000 Kč |
| Komerční banka | 3,50 % | Nový klient (na 6 měsíců) nebo nový vklad | do 1 000 000 Kč |
| Partners Banka | 3,20 % | 5 plateb kartou měsíčně | bez limitu |
| Air Bank | 2,60 % | 5 plateb kartou měsíčně | do 250 000 Kč |
| Moneta | 2,60 % | Bez dalších podmínek | do 1 000 000 Kč |
Zdroj: banky
Ideální pro krátkodobou rezervu
Spořicí účet je ideální pro uložení krátkodobé rezervy. Jeho hlavní předností je okamžitá dostupnost prostředků, které se na rozdíl od běžného účtu, kde bývá úročení nulové, dále zhodnocují. Zákonné pojištění navíc garantuje bezpečnost vkladů do výše 100 000 eur.
Obecně se doporučuje nechávat zde zůstatek ve výši tří až šestiměsíčních nezbytných nákladů domácnosti. Jakýkoliv přebytek nad tuto hranici pak efektivněji směřujte do investičních nástrojů s vyšším potenciálem dlouhodobého zhodnocení „Peníze, které nepotřebujeme v krátkodobém horizontu, se vyplatí směřovat do investic. I relativně nízká, ale pravidelná částka může při dlouhém investičním horizontu sehrát významnou roli při budování majetku,“ doplňuje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.
