Streamovací platforma Netflix v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 83 procent na 5,28 miliardy dolarů (109,1 miliardy korun). Firma to ve čtvrtek uvedla ve své výsledkové zprávě. Výhled ale zaostal za odhady, akcie podniku tak výrazně oslabily. Firma zároveň oznámila, že její spoluzakladatel a předseda správní rady Reed Hastings odchází.

Tržby se zvýšily o 16 procent na 12,25 miliardy dolarů a mírně překonaly odhady. Netflix očekává v tomto čtvrtletí zisk na akcii pod úrovní odhadů analytiků. Meziroční růst tržeb podle údajů společnosti LSEG dosáhne zřejmě nejpomalejšího tempa za poslední rok. Akcie podniku tak v elektronických systémech po skončení obchodování na burze oslabily zhruba o devět procent.

Konec jednoho z otců zakladatelů

Reed Hastings firmu spoluzaložil zhruba před 29 lety a jeho odchod přichází v nevhodnou dobu. Platforma totiž hledá nové zdroje růstu v prostředí, kde sílí konkurence. A to i poté, co v únoru zkrachovala potenciálně zásadní fúze s Warner Bros. Discovery. Detaily popsal i Ekonomický deník. Netflix uvedl, že Hastings nebude v červnu kandidovat na výroční valné hromadě na znovuzvolení, plánuje se zaměřit na filantropii a další aktivity.

Netflix v dopise akcionářům na 14 stranách zdůraznil svou dosavadní strategii bavit svět a nabízet filmy a seriály pro široké spektrum preferencí, kultur a jazyků. Výhled na celý rok zůstal beze změny.

Spoluředitel Greg Peters uvedl, že Netflix měl na konci loňského roku více než 325 milionů platících členů. Zábavu podle něj firma poskytuje téměř jedné miliardě lidí. „Ale i přes tato čísla máme stále velký prostor k růstu na našem cílovém trhu,“ řekl.

Od DVD po streamování

Reed Hastings proměnil Netflix z firmy, která posílala DVD poštou, v globálního streamingového giganta, jenž zásadně změnil distribuci filmů a televizních seriálů. Firmu vedl navzdory tomu, že některá jeho rozhodnutí byla podle kritiků diskutabilní, jako například krátká epizoda v roce 2011, kdy firma oznámila záměr oddělit byznys s DVD do služby s názvem Qwikster.

Za covidové pandemie zaznamenal Netflix prudký růst, zatímco jiné zábavní společnosti měly potíže, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat