Rostoucí objem investic z arabských zemí a ze Spojených států do evropských fotbalových klubů trápí evropské zákonodárce. Tvrdí, že je potřeba ochránit původní hodnoty evropského sportu, na kterých byl založen. Kromě fair play připomínají pozitivní vliv sportu při výchově dětí nebo na sociální soudržnost.
Evropští poslanci přijali usnesení, ve kterém vyzvali Komisi, aby zajistila, že evropské profesionální fotbalové kluby zůstanou v evropských rukou. Získalo drtivou podporu 552 členů, 52 bylo proti a 35 se zdrželo hlasování.
Zákonodárcům se nelíbí, že do evropského profesionálního sportu číslo jedna tečou ve stále větším objemu finance z arabských zemí nebo od amerických investorů. Obávají se, že tím populární sport přichází o férovost a finanční stabilitu.
Problémoví cizinci
Zahraniční vlastníci tradičních evropských klubů zásadně změnili finanční poměry v evropském fotbalu. Kritici tvrdí, že se tím ničí konkurenceschopnost klubů, které zůstávají v evropských rukou. Nejvíce zahraničních investic přitahují fotbalové značky v Anglii. Američtí investoři vlastní více než polovinu anglické Premier League, zatímco řada bohatých arabských zemí soupeří o vlastnictví klubů nejen ve Spojeném království, ale také ve Francii, Itálii a Španělsku.

Evropská komise má podle poslanců posoudit „rostoucí trend zahraničních investic a vlastnictví v evropském sportu“ na finanční spravedlnost a konkurenční rovnováhu v evropském profesionálním sportu. V úvahu připadá i „dohled nad platy sportovců“.
V rámci EU funguje takzvaný Evropský sportovní model (ESM), který poskytuje základní rámec pro organizaci a řízení sportů na kontinentu. Má podporovat pyramidovou strukturu se širokou základnou na nejnižší úrovni. Národní sportovní federace mají být řízeny demokraticky a autonomně. Fungují v rámci právních předpisů EU, ale bez přímého zasahování vlády.
Mohlo by vás zajímat
Sport jako veřejně prospěšná činnost
Evropské federace sportů zajišťují jednotné řízení každého sportovního odvětví téměř ve všech evropských zemích. Poslanci Evropského parlament tvrdí, že tento model je jak sportovní, tak sociální smlouvou, která uznává sport jako veřejně prospěšnou činnost.
Soutěže jsou otevřené a sportovním klubům umožňují postupovat nebo sestupovat podle výkonnosti. Příjmy z profesionální úrovně se vrací zpět do základního, mládežnického a amatérského sportu. Tím se vytváří solidarita napříč jednotlivými úrovněmi. Dobrovolníci jsou základem většiny činností na komunitní úrovni. Tento model zdůrazňuje pozitivní dopad sportu, jako je inkluze, vzdělávání, fair play, integrita, sociální soudržnost, veřejné zdraví či blahobyt.
Sport, jak uvádí usnesení, „slouží a podporuje zájmy všech, nikoli zisky několika málo“. Evropský parlament vyzval Komisi, aby trendy ve sportu pečlivě sledovala a zabránila tomu, že původní hodnoty v evropském sportu zničí mimoevropští investoři. Komise by měla vydat jasné pokyny k uplatňování právních předpisů EU v oblasti hospodářské soutěže, volného pohybu a státní podpory ve sportu.