Zemědělství končí s masivními záštitami, na které upozornil Ekonomický deník

Ministerstvo zemědělství snížilo rozpočet na akce, kterým poskytuje záštity. Nyní na ně nedá ročně více než dva miliony korun, za bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) byl průměr 7,5 milionu. Ale například loni Jurečka rozdal více než 10 milionů. Na rozhazovačnou praxi upozornil Ekonomický deník loni na podzim.

Maximálně dva miliony korun by nově mělo být vyhrazeno na záštity ministerstva zemědělství. ČTK to sdělil vedoucí tiskového oddělení ministerstva Václav Tampír.

Podle něj na jednu akci nyní nebude ministerský výdaj vyšší než 200.000 korun. Ještě loni ministerstvo například poskytlo největší záštitu 15. července na zajištění akce „Zemědělec roku 2017 – Ekonomika zemědělských komodit a podniků v evropském srovnání“. Ministr Marian Jurečka na ni uvolnil 700 tisíc korun. Celou smlouvu si můžete prohlédnout zde. Celkově loni Jurečka na záštity rozdal více než 10 milionů korun. Celkově udělil ve volebním roce 2017 301 záštit. Seznam všech záštit udělených Marianem Jurečkou od ledna do poloviny září 2017

Ministr záštit Jurečka – při rozdávání záštit a peněz nezapomněl na svůj volební kraj

Půl milionu korun dostali od Jurečky pořadatelé soutěže E.ON Energy Globe, čtvrt milionu korun Výstava, vyhlášení výsledků, předávání cen a katalog k soutěži Czech Nature Photo a po 200 tisících pak Garden Food Festival 2017BOSCH FRESH FESTIVAL a XVI. Agrární ples pořádaný Agrární komorou České republiky. V tomto případě byly peníze určeny na pronájem Žofína.

Nejnižší podpora byla 60.000 korun a byla udělena spolku Hanáčtí patrioti na pořádání Hanáckých dožínkových slavností. Přitom jen měsíc předtím na Olomoucké dožínkové slavnosti dostala záštitu Agrární komora Olomouckého kraje a tu Jurečka „zadotoval“ 150 tisící korunamiPrávě v Olomouckém kraji Jurečka vedl kandidátku do podzimních parlamentních voleb.

Při pátrání Ekonomického deníku vyplynulo, že ostatní ministerstva za udělování záštit neplatí, pokud ano, jde o velmi ojedinělé případy. Jurečkových 301 záštit bylo opravdu rekordních – druhé nejvyšší pořadí co do počtu je ministerstvo kultury, které udělilo 202 záštit, následuje školství se 118, MPO se 109 a místní rozvoj se 100 záštitami. Zatímco v počtu záštit tedy Jurečkovo Ministerstvo zemědělství ČR vede „jen“ o třetinu, v množství udělených peněz téměř 30ti násobně.

Jediný úřad (kromě ministerstva zemědělství) uvedl, že k záštitám může být udělena finanční podpora. „Pan ministr uděluje záštity Ministerstva průmyslu a obchodu. Letos bylo na MPO doručeno 125 žádostí o udělení záštity, 16 bylo odmítnuto a 109 bylo vyhověno. S udělením záštity může být spojeno s finančním plněním. Za rok 2017 se jedná o částku 322.600,- korun,“ uvedl loni na dostaz Ekonomického deníku Kryštof Čeřovský z tiskového oddělení MPO s tím, že přehled všech udělených záštit je uveden na tomto linku.

Jiří Reichl, ČTK

O ministrování Mariana Jurečky jsme také psali:

Ministr záštit Jurečka – při rozdávání záštit a peněz nezapomněl na svůj volební kraj

Ministr záštit Jurečka – od začátku roku rozdal 9 a čtvrt milionu korun

Budoucnost zemědělců v EU: Jurečka poslal mezi ministry zástupce svého náměstka

Jurečka dle všeho ignoruje úkoly vlastní vlády

Zemědělství: učebny v zátopové oblasti za 13 milionů21

Zemědělství postaví učebny v zátopové oblasti u Florence. Za více než 12 milionů

Ministerstvo zemědělství utratí další miliony za stavbu v zátopové oblasti

Zemědělství: vybavení služebního bytu za 830 tisíc

Jurečka chce českým potravinám poskytnout zakázanou podporu

Biopaliva: Babiš je ve střetu zájmů. A co Jurečka?

Čeští ministři dál vynechávají ministerské schůze EU. Teď Zaorálek a Stropnický

Zemědělské dotace, cena elektřiny, měnová unie atd.: O čem budou jednat ministři EU v…

Novinky z evropského zemědělství: dotace, dvojí kvalita jídla a značka BIO