Ministr záštit Jurečka – při rozdávání záštit a peněz nezapomněl na svůj volební kraj

Ministr zemědělství Marian Jurečka (má brýle se žlutými obroučkami) 5. září 2017 dopoledne v Praze, zatímco jeho evropští protějšci jednali v estonském Tallinnu o budoucnosti společné politiky. Zdroj: Profil KDU-ČSL na Facebook.com

Marian Jurečka rozdal od začátku roku více než 9 milionů korun na záštitách. Veřejně dostupné jsou smlouvy za 5,4 milionu (39 záštit). Čtrnáct z nich v hodnotě 1,5 milionu korun tedy 28% šlo přitom do jeho volebního – Olomouckého kraje. U dalších 262 smluv není jasné, kam a jaké částky putovaly. Nejsou zveřejněné na internetu.

Ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka pochází z Přerova a i v letošních podzimních parlamentních volbách kandiduje na svém rodném Olomoucku. Navíc není jen řadovým kandidátem, ale své spolustraníky do voleb vede. Při zjišťování praxe s udělováním ministerských záštit na ministerstvu zemědělství Ekonomický deník zjistil, že Marian Jurečka neopomněl ani na svůj volební kraj.

Celkově Jurečka podle své mluvčí Markéty Ježkové udělil od začátku roku 301 záštit za 9,29 milionu korun. V registru smluv se podařilo dohledat  39 záznamů smluv v celkové hodnotě 5.450.000 Kč vč DPH (4.184.881,- bez DPH). Z tohoto množství podpořil Jurečka ve svém volebním kraji 14 akcí a přidělil jim 1.525.000 korun to je 28% z celkové sumy dohledané v registru smluv.

Například výstaviště Flora Olomouc dostalo přímo od ministra nejméně 300 tisíc korun. V seznamu dokumentů, které vygeneroval registr smluv, je olomoucké výstaviště zmíněno třikrát – Flora Olomouc – jarní etapa, Flora Olomouc – letní etapa a Flora Olomouc – podzimní etapa. Ministerská podpora je vázána na položku reklama. Mimo to Jurečka podpořil 100 tisíci korun například akci HANÁCKÉ WOODSTOCK & BYSTŘICKÉ PIVNÍ SALON ve Velké Bystřici, či Slavnosti levandule v Bezděkově. Devadesát tisíc dal na Přerovské pivní slavnosti ve svém rodném městě. Kompletní přehled ministerských dotací pro Jurečkův volební kraj najdete ZDE

 

Jurečka je, co se týče záštit, velice aktivní, udělil od začátku roku 301 záštit, což je více než jedna záštita denně, včetně sobot, nedělí a svátků. K nim rozdal 9.925.000 korun. Podrobně jsme o tom informovali v textu Ministr záštit Jurečka – od začátku roku rozdal 9 a čtvrt milionu korun. 

Po zveřejnění včerejšího článku obdržela redakce Ekonomického deníku seznam všech udělených dotací ministrem Marianem Jurečkou od začátku letošního roku do mluvčí resortu Markéty Ježkové. Jedná se jen o soupis udělených dotací, bez identifikace subjektů, jimž byla záštita udělena a také bez částky, kterou byla záštita podpořena.

Seznam všech záštit udělených Marianem Jurečkou od ledna do poloviny září 2017

Ministerstvo zemědělství dál trvá na tom, že tyto údaje dodá až na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím s odkazem na značnou pracnost vyhledání těchto informací.  Argument velkou časovou náročností je přitom velmi paradoxní, jelikož veřejní zadavatelé, kterým ministerstvo zemědělství pochopitelně je, mají podle Zákona o registru smluv č. 340/2015 Sb uveřejňovat smlouvy uzavřené od 1. 7. 2016 v registru smluv, který je dostupný na internetu. Stačilo by tedy příslušné údaje pod klíčovými slovy vyexportovat.

Podle zákona je smlouvy nutné v registru smluv uveřejnit bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 dnů od jejich uzavření. „Ustanovení zákona o registru smluv, podle kterých bude účinnost smluv podmíněna jejich uveřejněním, nabývají účinnosti 1. července 2017,“ uvádí se v zákoně. Povinnost zveřejňovat smlouvy se týká smluv s předmětem plnění nad 50.000 Kč.

Jiří Reichl

O ministrování Mariana Jurečky jsme také psali:

Ministr záštit Jurečka – od začátku roku rozdal 9 a čtvrt milionu korun

Budoucnost zemědělců v EU: Jurečka poslal mezi ministry zástupce svého náměstka

Jurečka dle všeho ignoruje úkoly vlastní vlády

Zemědělství: učebny v zátopové oblasti za 13 milionů

Zemědělství postaví učebny v zátopové oblasti u Florence. Za více než 12 milionů

Ministerstvo zemědělství utratí další miliony za stavbu v zátopové oblasti

Zemědělství: vybavení služebního bytu za 830 tisíc

Jurečka chce českým potravinám poskytnout zakázanou podporu

Biopaliva: Babiš je ve střetu zájmů. A co Jurečka?

Čeští ministři dál vynechávají ministerské schůze EU. Teď Zaorálek a Stropnický

Zemědělské dotace, cena elektřiny, měnová unie atd.: O čem budou jednat ministři EU v…

Novinky z evropského zemědělství: dotace, dvojí kvalita jídla a značka BIO