Pondělí, 15. srpna, 2022

„Zamini“ hledají nového šéfa České rozvojové agentury

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Po čtyřech letech se opět hledá nový ředitel České rozvojové agentury, která má na starost zahraniční pomoc České republiky. V zahraničí a na sociálních sítích komunikuje pod značkou CzechAid. Ministerstvo to uvedlo na svém webu.

V čele České rozvojové agentury po čtyřech letech končí ředitel Michal Kaplan, kterého do funkce jmenoval Jan Kohout. Lubomír Zaorálek tedy na „zamini“, jak se ministerstvu zahraničních věcí říká také zanechá „svého“ úředníka – šéfa zahraniční pomoci České republiky. Jím vedená agentura vyhledává potřebné regiony a snaží se v nich pomocí dvoustranných smluv zajistit smysluplnou rozvojovou pomoc a to včetně organizace výběru dodavatelů a dohlížení na realizaci projektů na místě.

Podle poslední zprávy o hospodaření z roku 2015 se pracovníci České rozvojové agentury podíleli na revitalizaci 130 hektarů půdy v Etiopii, která může být znovu použita pro zemědělství, podpořili učňovské centrum v Zambii, díky němuž mohlo 30 mladých studentů z nejchudšího regionu nastartovat vlastní podnikání či zvýšili kvalitu klíčového zdroje pitné vody pro kosovské hlavní město Priština a okolní obce. Projekty také umožnily  v Srbsku lépe zpracovávat sýry v oblasti Pešter, tradiční zdroj obživy místních obyvatel, a zpřístupnit jejich výrobu evropským trhům a úředníci připravili s téměř 50 vesnicemi v Kambodži územní plány a mapy nebezpečí pro zvládání přírodních katastrof.

MZV ČR od nového vedení ČRA očekává další posun ve vývoji agentury, který souvisí zejména s dokončením akreditace Agentury pro delegovanou spolupráci s EU a zahájením této formy součinnosti.

„Česká rozvojová spolupráce musí být silnou součástí české zahraniční politiky. Hledáme manažera, který bude schopen připravovat efektivní projekty a přispívat k vytváření pozitivního jména naší země ve světě,“ říká náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.
Podle zprávy o výběrovém řízení, vedení „zamini“ očekává, že nový ředitel bude „pokračovat v procesech hodnocení pro delegovanou spolupráci, posilování kapacit i rozpočtu a prezentace rozvojové spolupráce navenek, zahájených v roce 2016 v návaznosti na Střednědobou vizi ČRA z listopadu 2015.“

Nová ředitelka či nový ředitel by měli nastoupit v červnu či červenci tohoto roku a zájemci o toho místo se mohou přihlásit do 12. května. Kromě formálních požadavků, jako je lustrační osvědčení uchazeče narozeného před rokem 1971, minimálně magisterského titulu a zdravotní způsobilosti se od uchazečů očekává:

  1. orientace v problematice rozvojové a zahraniční rozvojové spolupráce;
  2. minimálně 3 roky zkušeností s vedením a řízením lidí;
  3. schopnost strategického a analytického myšlení, orientace na výsledek;
  4. zkušenost s projektovým řízením;
  5. komunikační a reprezentační schopnosti;
  6. praxe při řízení pracovníků nebo projektů přímo v zahraničí výhodou.

 

Jiří Reichl

 

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter