INZERCE

Instalace první střešní fotovoltaiky v Brně v rámci projektu komunitní energetiky. Foto: SAKO Brno

Zákulisní hra o komunitní energetiku. Distributoři varují před riziky a odmítají údajně moc vstřícné podmínky

Těšili jste se na zakládání energetických společenství a výrobu i sdílení elektřiny v rámci bytového domu, obce či regionu? Radost možná byla předčasná. Před živelným nástupem komunitní energetiky podle zjištění Ekonomického deníku varují distributoři elektřiny a lobbují u poslanců a senátorů. Novému odvětví energetiky chtějí před startem takříkajíc přistřihnout křídla.

O co se zde hraje? Na ministerstvu průmyslu a obchodu už skoro dva měsíce od připomínkového řízení leží novela energetického zákona, která upravuje vznik a činnost energetických společenství. Vstřícné znění novely, z kterého jsou nadšeni Unie komunitní energetiky (UKEN) i další podporovatelé moderní nízkoemisní energetiky, se nicméně nelíbí všem.

Hlavním odpůrcem vstřícných podmínek pro komunitní energetiku jsou tři provozovatelé rozvodných sítí – ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce. Plus jejich zastřešující organizace – České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES). Když se jim nepodařilo prosadit požadované úpravy zákona na ministerstvu průmyslu, přesouvají svou pozornost na zákonodárce. V úterý své výhrady představili na semináři některým poslancům, v příštím týdnu se vydají do senátu.

Datové centrum jako záminka

Podle dvou dobře informovaných zdrojů Ekonomického deníku zkoušeli distributoři oddálit start komunitní energetiky o dva roky pod záminkou vzniku Elektroenergetického datového centra (EDC) až na počátku roku 2026. Zmíněné centrum má – kromě jiných funkcí – sbírat data o výrobě a spotřebě elektřiny u členů energetických společenství. Tady se nicméně rýsuje kompromis: v rámci jedné rozvodné sítě bude možné sdílení již od příštího roku.

Horší je to se zamýšleným přechodem od třífázového k součtovému měření elektřiny. Třífázové měření, které má v Evropské unii kromě Česka už jen Slovensko a Portugalsko, je výhodné pro distributory, ale nevýhodné pro spotřebitele elektřiny – hlavně pro majitele střešních solárních elektráren. Distributoři elektřiny trvají na třífázovém měření a nechtějí se jej vzdát.

ČSRES na zaslané otázky poslal jen obecné odpovědi. „Zástupci jednotlivých distribučních společností a provozovatele přenosové soustavy k připomínkám novely energetického zákona využívají standardní postupy, tedy cestu prostřednictvím meziresortního připomínkového řízení. K vašim dotazům bych chtěla podotknout, že problematika vyhodnocování měření po fázích nesouvisí s komunitní energetikou a sdílením elektřiny,“ reagovala správkyně sdružení ČSRES Hana Tošovská.

Tah Kantou

Podle zdrojů Ekonomického deníku nasadil ČSRES do lobbování proti podobě novely energetického zákona pozoruhodnou figuru – Jana Kantu. Tedy muž s pověstí vlivného zákulisního hráče, který měl ve Skupině ČEZ po dlouhých 15 let na starosti legislativu a regulaci, a to až do počátku roku 2020. Po mnoho let měl otevřené dveře na ministerstvu průmyslu i na Energetickém regulačním úřadu a „vylepšil“ řadu zákonů a vyhlášek ve prospěch svého zaměstnavatele.

Distributoři elektřiny mají ke komunitní energetice i další výhrady, které zazněly na úterním semináři pro poslance. Pojďme si je probrat aspoň ve stručnosti.

  • Extrémní zájem investorů o stavbu výkonově nestabilních větrných a solárních elektráren, a to v rozsahu až 18 000 MW (více k tématu zde). Běžná denní spotřeba v létě je jen okolo 6000 MW. Obnovitelné zdroje tak budou generovat spoustu nadbytečné elektřiny, pro kterou nebudeme mít využití.
  • Všichni účastníci energetických společenství budou potřebovat průběhové měření spotřeby (tedy chytré a dražší elektroměry), což bude finančně nákladné.
  • Bude nutná tarifní reforma, která zavede u regulované části ceny vysoké paušální poplatky za připojení k síti a nízké platby za odebranou elektřinu – tedy opak dnešního stavu. Dnešní podoba tarifů až příliš zvýhodňuje malovýrobce elektřiny, jako jsou majitelé střešních fotovoltaik.

Jenže komunitní energetika má také spoustu příznivců, kteří hlasitě volají pro schválení novely ve vstřícné podobě. Vedle firem a asociací z oboru moderní energetiky jsou to starostové měst a obcí, kteří už chystají projekty v této oblasti, ale také čelní politici vládní koalice. Za jednu ze svých priorit označuje komunitní energetiku třeba budoucí ministr životního prostředí Petr Hladík.

Více k tématu komunitní energetiky naleznete v textech:

Stát otevírá cestu ke komunitní energetice. Slabým místem je riziko zdražení elektřiny ze sítě

Nový hráč v energetice. Komunitní projekty se budou počítat v tisících megawattů

Nadílka z ModFondu: 12,5 miliardy na fotovoltaiku a komunitní energetiku

David Tramba