INZERCE

Jak se rozdělí klienty padlých firem? Ilustrační foto: Pixabay

Zákazníci padlé Bohemia Energy nejčastěji podepisují smlouvy u ČEZ a innogy, roste také MND

Druhý měsíc přerozdělování zákazníků Bohemia Energy a dalších padlých firem odhaluje zajímavé trendy. Zdaleka ne všichni zákazníci podepsali smlouvu u společnosti, která dočasně plnila roli dodavatele poslední instance. Na trhu s elektřinou významně posílilo innogy a MND, v dodávkách plynu skokově vyrostl ČEZ Prodej.

Masivní pohyby na trhu souvisejí s krachem několika dodavatelů, kteří neustáli rostoucí ceny elektrické energie a zemního plynu. Konkrétně na trhu s elektřinou od září skončilo osm dodavatelů, kteří v součtu zásobovali přes 642 tisíc odběrných míst. Na trhu s plynem se stáhlo z trhu devět dodavatelů, což vedlo k převodu téměř 304 tisíc odběrných míst k dodavateli poslední instance (DPI).

Na trhu s elektřinou je situace celkem předvídatelná. ČEZ Prodej skokově vyrostl z počtu 2,4 na 2,74 milionu odběrných míst v elektrické síti, E.ON Energie z 1,1 na 1,24 milionu odběrných míst a Pražská energetika z 686 na 743 tisíc. Část zákazníků však z režimu DPI přechází k alternativním dodavatelům. Nejčastěji k innogy (43 tisíc nových) a MND (34 tisíc). Přírůstek okolo šesti tisíc nových odběratelů hlásí také Lama Energy, Centropol a Pražská plynárenská, jak lze zjistit z aktuálních statistik správce energetického trhu, společnosti OTE.

Dodavatelé elektrické energie s největším přírůstkem odběrných míst od 30.9. do 30.11.2021. Zdroj: OTE

Naopak na trhu s plynem zaujme vzestup firmy ČEZ Prodej, pro niž není plynárenství tradičním působištěm a nemá zde ani roli DPI. Během dvou měsíců navýšil ČEZ Prodej počet odběrných míst v plynárenství z 455 tisíc na 513 tisíc. Posílil tím své druhé místo na tomto trhu, víc zákazníků už má pouze innogy Energie. V jejím případě počet odběrných míst během dvou měsíců narostl o 150 tisíc na 1,22 milionu.

Dodavatelé plynu s největším přírůstkem odběrných míst mezi 30.11. a 30.9.2021. Zdroj: OTE

Na druhou stranu si někteří významní alternativní dodavatelé nechali ujít příležitost posílit na úkor padlých konkurentů. Příkladem může být EP Energy Trading s dceřinou firmou Dobrá Energie. Další dodavatelé v posledních měsících ztrácejí zákazníky; typicky jde o firmy, které zdražily až příliš nebo vnucují zákazníkům ceníky s vazbou na vysoké spotové ceny elektřiny a plynu. Jmenovat lze Armex Energy, Lumius nebo GEEN Sale.

Na trhu končí dodavatelé, kteří nezvládají skokový růst elektrické energie a zemního plynu na velkoobchodním trhu. Jako první v září ukončil činnost malý dodavatel Eagle Energy. Skutečný otřes nastal v polovině října, kdy to zabalila Bohemia Energy včetně dceřiných firem Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Krátce poté ukončila činnost také společnosti Kolibřík energie, v polovině listopadu skončila Ray Energy.

Zákazníci padlých firem skončili v režimu DPI s velmi drahými dodávkami energií. Jen malá část z nich stihla podepsat smlouvu s novými dodavatelem do konce října. Přechod na běžné smlouvy nabral na tempu až během listopadu, a to nejen u tří největších dodavatelů elektřiny či plynu. Další výrazné pohyby na trhu nastaly během prosince, což se dozvíme ze statistik OTE v druhé polovině ledna.

David Tramba