Athénský Hilton vytiskl fakturu, na které byla uvedená částka v drachmách. Kauza je na světě: Nechystá se už řecká vláda na konec eura?
Záhada, nebo freudovské „přeřeknutí“? Reportérovi agentury Bloomberg se stala podivná věc. 4. července platil v hotelu Hilton v Aténách svou platební kartou Visa, vydanou bankou Citigroup, a na výpisu transakce se mu objevila stržená částka v řeckých drachmách. Mluvčí obou zainteresovaných finančních institucí (Visa i Citigroup) nad tím jen kroutili hlavami. A zároveň celou záležitost odmítli komentovat. Mluvčí celosvětového holdingu Hilton agentuře Bloomberg sdělil, že hotel v Aténách vystavil účtenku v eurech a nikoli v drachmách.
Částka v drachmách byla vyjádřena tak, jako by byl směnný kurz vůči euru 1 ku 1, tedy v kurzu, který je většinou ekonomů vnímán jako zcela nepravděpodobný. Jakmile by totiž Řecko obnovilo drachmu, její hodnota by se téměř jistě záhy propadla vůči všem hlavním světovým měnám jako důsledek aktuální vnější nerovnováhy řecké ekonomiky a jejího nejistého budoucího vývoje.
Snaha najít odpověď na to, jak k záměně měn na bankovním výpise došlo, vyšla naprázdno. Pokaždé, když kupující platí kartou, informace o transakci proběhne mezi čtyřmi stranami: obchodníkem, bankou obchodníka, vydavatelem Visa nebo MaterCard a bankou kupujícího. Hilton však odmítl sdělit, u které banky má vedený svůj účet.
Zatímco bezhotovostní transakce by v případě přechodu Řecka na novou drachmu bylo možné v nové měně evidovat téměř okamžitě, na hotovostní podobu nové drachmy bychom si museli nějakou dobu počkat. Emise hotovosti při zavádění nové měny trvá typicky nejméně šest měsíců, někdy se taková věc může protáhnout až na dva roky. Agentuře Bloomberg to sdělil šéf společnosti, která tiskne bankovky od doby, kdy Německo emitovalo ve 20. letech minulého století říšskou marku.
Ačkoli se banky po celém světě připravují na variantu přistoupení Řecka k emisi neodrachmy, má takový krok ještě čas. Alexis Tsipras má nově lhůtu do neděle, aby věřitelům předložil hotový návrh úspor a reforem výměnou za další finanční pomoc od evropských věřitelů.
Záhada bezhotovostní drachmy byla však rychle odstraněna. Pouhý den poté, co se dotyčný reportér agentury Bloomberg začal pídit po tom, co se na jeho bankovním účtu mohlo stát, byl jeho výpis opravený a částka uvedena v té prozatím správné měně.
Petr Musil