Neděle, 17. října, 2021

Za dvojí kvalitu hrozí vysoká pokuta výrobcům i obchodům. Zatím však jen u potravin

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Poslanci zemědělského výboru schválili návrh novely zákona o potravinách, který mimo jiné zakazuje pod hrozbou pokuty až 50 milionů korun prodávat potraviny tzv. dvojí kvality. Výbor nepodpořil návrh poslance Petra Bendla (ODS), aby se tento zákaz vztahoval pouze na výrobce a nikoli obchody. Proti hrozbě trestání malých prodejců za chyby nadnárodních potravinářů protestuje Hospodářská komora i sami obchodníci. Další dva zákony týkající se dvojí kvality výrobků ještě do parlamentu nedoputovaly, hrozí tedy „dvojí metr“ pro potraviny a ostatní zboží. A dvojí kvalita se znovu řešila i v Evropském parlamentu.

Návrh novely zákona o potravinách a tabákových výrobcích, který v rámci druhého čtení podpořili poslanci zemědělského výboru, výslovně zakazuje uvádět obchodníkům na český trh potraviny označené „zdánlivě totožně“ s potravinou prodávanou v jiném členském státě Evropské unie, pokud má jiné složení nebo vlastnosti. Tím se míní odlišné složení nebo poměr či kvalita jednotlivých složek. Stručně řečeno, pokud mají rybí prsty prodávané v Česku stejný obal jako ty v Německu, musí být stejné i z hlediska kvality. Jakékoli odlišnosti musí jinak zákazník na první pohled poznat z obalu. Na dodržování zákazu bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce, za jeho porušení může uložit pokutu až 50 milionů korun.

Kdo odpovídá za informace na obalu

To, že za pochybení nadnárodního výrobce může být pokutován prodejce, kritizovala již před jednáním výboru Hospodářská komora i samotní obchodníci. Podle nich stát pokutami cílí na nesprávné viníky a ohrožuje existenci provozovatelů malých prodejen, kterých již tak v Česku ubývá a kteří nemají možnost se velkým výrobcům bránit. Sankce by se podle Hospodářské komory měla vztahovat na obchodníka jen tehdy, pokud je zároveň výrobcem potraviny, jak je tomu v případě privátních značek, tedy výrobků, které si obchod zadá u potravináře a prodává jej pod svou vlastní značkou.

Ve stejném duchu předložil poslancům pozměňovací návrh k zákonu místopředseda výboru a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). „Za porušení zákazu uvádění potravin ve dvojí kvalitě by měl odpovídat pouze subjekt, který ji vyvolává, tedy výrobce a případně prodejce privátních značek,“ uvedl Bendl. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) však nelze u odpovědnosti za dvojí kvalitu takto rozlišovat. „Výrobce vyrobí to, co si u něj někdo objedná,“ prohlásil Toman  v reakci na Bendlův návrh. Podle něj navíc zákon na malé prodejce necílí, což potvrdil i ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Martin Klanica. „Primárně řešíme problém tam, kde vzniká. A malý…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Helena Sedláčková

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit