INZERCE

Společnost OKD je největším zaměstnavatelem v moravskoslezském regionu a jedním z největších soukromých zaměstnavatelů v České republice Foto: OKD

Výběr hlavních událostí okolo těžební společnosti OKD

Vrchní soud v Olomouci odmítl odvolání Citibank proti reorganizačnímu plánu těžební společnosti OKD a potvrdil schválení plánu. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Reorganizační plán schválili věřitelé loni v srpnu a krajský soud to poté potvrdil. Agentura ČTK vypracovala výběr hlavních událostí v těžební společnosti OKD v poslední době.

2016

3. května – OKD na sebe podala insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. V návrhu uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard Kč.

9. května – Krajský soud v Ostravě poslal OKD do úpadku. Insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu.

1. června – Soud ustanovil věřitelský výbor firmy.

17. července – OKD má podle soudu na uspokojení pohledávek věřitelů v celkové výši přes 17 miliard Kč majetek 6,75 miliardy Kč.

10. srpna – Soud potvrdil pohledávky věřitelů OKD podle návrhu Loudy. Uznané pohledávky dosahují téměř tří miliard Kč.

11. srpna – Věřitelé OKD rozhodli o tom, že firma půjde do reorganizace. OKD tak bude dál těžit a vydělávat.

10. listopadu – OKD podala žalobu na NWR a jejího bývalého majitele Zdeňka Bakalu. Žádá 24,5 miliardy korun.

23. listopadu – Věřitelský výbor schválil návrh, podle kterého OKD ukončí těžbu v dole Paskov 31. března 2017.

2017:

20. února – Vláda neschválila návrh ministra Mládka, aby státní podnik Diamo koupilo OKD.

22. března – Ministr financí Andrej Babiš řekl, že stát by případně koupil OKD řádově za desítky milionů korun.

23. března – Podle ministerstva financí by státní podnik Prisko mohl za akcie OKD zaplatit zhruba 80 milionů korun.

31. března – OKD ukončila těžbu v Dole Paskov.

4. dubna – Ministerstva financí a průmyslu se dohodla na návrhu řešení situace OKD. Za stát by měla podat nabídku na koupi společnost Prisko, Diamo se má na převzetí také podílet. OKD uzavřelo smlouvu s Priskem o prodeji dolů 6. dubna.

5. dubna – Podle portálu Euro americká firma Alcentra napsala premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi, že byla připravena zaplatit za OKD nejméně 500 milionů korun. Firmě vadí, že má OKD získat státní podnik Prisko jen za 80 milionů korun. Zváží arbitráž.

12. května – Insolvenční správce Louda podal odpůrčí žalobu na dřívějšího majitele OKD New World Resources N. V. (NWR), firmy BXR Group Limited a CERCL Mining B. V. a podnikatele Zdeňka Bakalu a Petera Kadase, kterým firmy patřily. Žádá po nich, aby vrátili OKD více než 12 miliard korun, které si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy.

22. srpna – Evropská komise začala vyhodnocovat stížnost americké firmy Alcentra ze skupiny BNY Mellon týkající se jejího vyloučení z nabídky na koupi OKD. Alcentra údajně nabízela za OKD 540 milionů korun. Zástupci OKD ale dříve uvedli, že její nabídka byla nevýhodná, protože požadovala, aby závod disponoval hotovostí nejméně 886 milionů korun a také veškerou další hotovostí vygenerovanou od 1. ledna 2017.

24. srpna – Věřitelé OKD schválili přijetí reorganizačního plánu firmy, který počítá s tím, že doly a provozní majetek budou vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž by 100 procent akcií měl získat za 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli.

11. října – Krajský soud v Ostravě schválil reorganizační plán OKD.

27. října – Proti schválení reorganizačního plánu OKD se odvolaly Citibank, jejíž více než desetimiliardové pohledávky insolvenční správce Louda neuznal, a následně 30. října i mateřská společnost NWR Holdings B. V., jež jako jediná hlasovala proti i na schůzi věřitelů, která plán schválila.

2018

6. února – Vrchní soud v Olomouci odmítl odvolání Citibank proti reorganizačnímu plánu a potvrdil jeho schválení. Plán tak nabyl právní moci a OKD jej může začít uskutečňovat. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku.

-čtk-