Středa, 25. května, 2022

Vodíkem k dekarbonizaci dopravy. Ve Španělsku ho vyrobí až čtyři tuny denně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Napájení vodíkových elektráren za více než 37 milionů eur zajistí tři vlastní fotovoltaické elektrárny. Energetická společnost Iberdrola díky tomu nabídne obnovitelnou energii pro nákladní dopravu, autobusy a lehká průmyslová vozidla v Baskicku. Přebytečnou energii z fotovoltaické produkce bude možné akumulovat a skladovat v inteligentních bateriích. Projekt využije služby třiceti dodavatelů a nabídne 1700 pracovních míst.

Y Basque Green Hydrogen zastřešuje vznik vodíkových elektráren v logistických centrech ve Victorii, Bilbau a San Sebastiánu. Podporu získal jak od baskické vlády, tak zemských a městských rad v daných regionech. Mimo nákladní dopravu bude bezemisní energie využita také v přístavech, na letištích a v chemickém průmyslu.

Čtyři tuny vodíku denně

Modulární a rozšiřitelný projekt zahrnuje výstavbu elektrolyzérů o kapacitě 10 MW, které denně vyprodukují okolo čtyř tisíc kilogramů vodíku. Stoprocentně obnovitelnou energii bez emisí pak budou dodávat vlastní fotovoltaické elektrárny. V případě nadbytečné produkce získané ze slunce bude možné energii akumulovat a skladovat v inteligentních bateriích.

„Tento vývoj přispěje k vytvoření meziodvětvového projektu, jehož cílem je dosáhnout udržitelného průmyslového modelu založeného na zeleném vodíku. Měl by rovněž snížit národní energetickou závislost, protože je založen na obnovitelné energii vyrobené z domácích zdrojů. Podpoří tak synergie mezi logistickým, energetickým a průmyslovým sektorem,“ říká globální ředitel pro vodík Iberdroly Millán García-Tola.

Doplňuje také, že projekt by měl podpořit zelenou mobilitu na vodíkový pohon a získávání technických a vědeckých znalostí.

Miliardové investice

Během výstavby a provozu elektráren vznikne 1700 přímých i nepřímých pracovních míst. Firma počítá s tím, že pro dodávky a služby využije více než třicet místních dodavatelů z různých specializovaných oblastí.

Y Basque Green Hydrogen je jedním ze 175 aktivit v rámci programu EU Next Generation. Tyto projekty by mohly aktivovat investice ve výši 30 miliard eur a zahrnout více než 350 malých a středních společností ve Španělsku, které ročně vytvoří přes 60 tisíc pracovních míst. Součástí projektů je 53 iniciativ souvisejících s vodíkem, s předpokládanou produkcí až šedesát tisíc tun ročně.

Zelená ekonomika

Iberdrola vede energetickou transformaci již dvě desetiletí a působí jako hnací síla pro transformaci průmyslové struktury a pro zelené oživení ekonomiky a zaměstnanosti. 

Ve Španělsku dosahují investice společnosti do roku 2025 celkem 14,3 miliardy eur, a to zejména v souvislosti s plánem na obnovitelné zdroje a inteligentní sítě. Aktuální výkon v oblasti obnovitelných zdrojů společnosti přestavuje 16 700 MW. Do roku 2025 se má zvýšit až na 25 000 MW.

Budoucnost ve vodíku?

Zatímco u nás na trh přicházejí první modely automobilů poháněných vodíkem, s potřebnou infrastrukturou je to zatím slabší a rozjezd je spíše pomalejší. Záměr výroby vodíku ze zemního plynu nedávno oznámila firma Energoaqua. Až 187 tun vodíku za rok se chystá vyrábět v Rožnově pod Radhoštěm.

A v souvislosti s prvními osobáky na vodík vznikají i první čerpací stanice. Třeba automobilka Toyota čekala s uvedením prvního vodíkového modelu na český trh právě na vybudování tankovacích stanic. Letos zahájí provoz první dvě, a to v Praze a Litvínově. 

Lucie Přinesdomová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter