Oproti minulému roku se podařilo snížit cenu u 33 vojenských projektů o 15,2 miliardy dolarů. Naopak u 41 projektů stouply náklady o 20,5 miliardy dolarů.
Kontrolní kancelář amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) vydala v březnu letošního roku zprávu Assessments of Selected Weapon Programs o stavu hlavních zbrojních programů amerického ministerstva obrany DoD (Department of Defense).
V současné době americké ministerstvo obrany spravuje 78 hlavních zbrojních programů v celkové hodnotě 1,4 bilionu dolarů. Jde o celkové náklady, včetně těch za výzkum, vývoj a nákup samotné techniky, dále i za vybudování veškerého příslušného logistického, servisního nebo výcvikového zázemí.
Každoroční zpráva GAO hodnotí rozpočtovou disciplínu, dodržování časových harmonogramů a technická rizika hlavních zbrojních programů amerického ministerstva obrany. V případě nesouladu upozorňuje na nedostatky americký Kongres.
Podle současné zprávy se americkému ministerstvu obrany čím dál více daří mít pod kontrolou rozpočty jednotlivých programů. Stále však dochází k významnému překračování původních rozpočtů.
Oproti minulému roku se podařilo snížit cenu u 33 projektů o 15,2 miliardy dolarů. Naopak u 41 projektu stouply náklady o 20,5 miliardy dolarů. U čtyř projektů zůstala cena stejná.
Jednoznačně nejnákladnějším, a zároveň nejnákladnějším zbrojním programem všech dob, je vývoj a nákup 2264 víceúčelových stíhaček F-35 Lightning II. V roce 2001 se odhadovala cena programu F-35 na 226 miliardy dolarů. Nyní cena dosahuje částky 391,1 miliardy dolarů, když rok předtím (2013) byla 398,6 miliardy dolarů.
Program stíhačky F-35 ukusuje z celkového finančního koláče zbrojních programů 28 %. Navíc celkové náklady za nákup a provoz všech letounů po celou dobu životnosti se odhaduje na těžko představitelný 1 bilion dolarů. F-35 se tak v médiích posměšně přezdívá „biliónové letadlo“ nebo „letadlo, které snědlo Pentagon.“
Jedním z nejdražších současných programů je i nákup jaderných útočných ponorek třídy Virginia. Ty jsou určeny k plnění široké škály úkolů, od ničení nepřátelských ponorek ve světových oceánech až po pobřežní bojové operace. Ponorky nenesou jaderné zbraně.
Hodnota programu, včetně výzkumu, vývoje a pořízení 30 ponorek dosahuje 92,6 miliardy dolarů. První ponorku USS Virginia převzalo námořnictvo v roce 2004. V současné době je dokončeno 11 plavidel.
Podobnou cenu vydají američtí daňoví poplatníci i za nákup torpédoborců třídy Arleigh Burke stavěných kolem protileteckého a protiraketového systému Aegis. Americké námořnictvo poptává 80 lodí v celkové hodnotě 94 miliard dolarů.
Pokračují dodávky konvertoplánů V-22 Osprey pro letectvo, námořní pěchotu a v budoucnu v menším počtu také pro americké námořnictvo. Za celkově 460 konvertoplánů Pentagon vydá téměř 55 miliardy dolarů.
Trochu nečekaně stojí mezi nejdražšími programy víceúčelové dopravní letadlové C-130 Hercules. Letoun již dávno neslouží pouze pro dopravu vojáků a nákladu. Ozbrojené síly Spojených států chystají nákup bitevních a tankovacích verzí a také verzí pro podporu speciálních operací.
Za hlavní verze C-130J Hercules, HC-130 Combat King II, MC-130J Commando II, KC-130J Tanker II, AC-130 Gunship zaplatí Pentagon téměř 60 miliard dolarů. Celkově se jedná o 494 strojů.
Dalším klíčovým programem je nákup námořních stíhaček F/A-18E/F Super Hornet. V současné době bylo námořnictvem doobjednáno několik desítek dalších Super Hornetů. Důvodem je zdržení s vývojem námořní stíhačky F-35C Lightning II. Americké námořnictvo do roku 2016 získá poslední z celkově 565 objednaných strojů F/A-18E/F Super Hornet.
Stále běží také program vývoje a výroby mezikontinentálních balistických raket Trident II odpalovaných z jaderných ponorek třídy Ohio. Střely jsou sice zavedeny ve výzbroji amerického námořnictva od roku 1990, ale stále se vyvíjejí nové verze. Nejnovější rakety Trident D5LE vydrží na amerických ponorkách až do roku 2042. Celý program vývoje a nákup střel vyjde na 56,5 miliardy dolarů.
Nelze také zapomenout na kontroverzní program pobřežních bojových lodí Littoral Combat Ships. Za celkově 62 lodí americké námořnictvo utratí přes 30 miliard dolarů. Bohužel program stíhají nejen technické problémy. Ukazuje se, že koncepce lodí je velmi sporná, především z důvodu slabé organické výzbroje a spoléhání se na předsunutou obranu (drony, vrtulníky, malé lodě).
Strategickým projektem je vývoj nového tankovacího letounu KC-46 Pegasus. Za letouny, které budou doplňovat ve vzduchu palivo stíhačkám, bombardérům i dopravním letadlům, zaplatí Pentagon 44,5 miliardy dolarů. Americké letectvo získá 179 tankerů.
Cenově náročný je program námořního hlídkovacího bojového letounu P-8A Poseidon. Stroj je určen k vedení průzkumných, zpravodajských a sledovacích misí, k elektronickému boji a také k boji s hladinovými plavidly a ponorkami protivníka. Američtí daňoví poplatníci za 114 letadel zaplatí 32,7 miliardy dolarů. První letoun americké námořnictvo převzalo na konci roku 2013. V současné době je ve výzbroji námořnictva již 18 strojů.
Jan Grohmann, Armádní noviny