INZERCE

Tři, dva, jedna. Řecké odpočítávání začalo

Řecká sága se dostává do své terminální fáze s tím jak se blíží jeho splátky MMF a zároveň dohoda o záchranném balíku není na stole. 

Důležitým mezníkem v řecké krizi budou dnešní a zítřejší jednání euroskupiny(18-19.6). Pokud se ministři financí s Řeckem nedohodnou, je pravděpodobné že nejvyšší představitelé EU v čele s Německem svolají na víkend novou krizovou schůzku. A právě od takového setkání si trhy slibují v tuto chvíli nejvíce. Premiér Tsipras několikrát zdůrazňoval, že dohoda je možná právě na úrovni nejvyšších představitelů a ne technokratických úředníků z ministerstev financí a MMF, kteří řeší konkrétní parametry řeckého penzijního systému.

Pokud by ale i během víkendu na setkání mezi čtyřma očima s Angelou Merkelovou dohoda nebyla nalezena, odliv vkladů z Řecka by  ještě zesílil a kapitálové kontroly by byly na spadnutí. Jednou z posledních šancí na nalezení dohody před koncem měsíce je pak summit EU (25.6.).

Ten má ale na programu další důležité body včetně jednání o ústupcích EU Británii. Navíc i pokud by bylo dosaženo dohody až na tomto summitu, Řecko by těžko stihlo dosáhnout na peníze potřebné ke splátce MMF 30. června. S dohodou v kapse by to ale pro Athény neměl být problém: ECB by řecké banky neodřízla od záchranné likvidity.

Pokud by ale Řecko nebylo schopné zaplatit splátku MMF a nemělo v ruce žádnou dohodu, definitivně by vypadlo ze záchranných sítí Trojky. I když by ratingové agentury nepovažovaly rezignaci na splátku MMF za bankrot, ECB by měla moře důvodů, proč Řeky odstřihnout od euro-vodu.

I pokud by k tomu nedošlo, těžko si již v této chvíli představit Řecko bez nákladných kapitálových kontrol. Konec června by pak odstartoval napínavější část řecké ságy, ve které by Řekové ztratili přístup k hotovosti, která jim ještě zůstala v bankách, a výrazně by zesílil tlak na premiéra Tsiprase. Čas na hledání řešení by vypršel definitivně 20.července. Bez dohody by Řekové nedokázali splatit velké splátky ECB (3,5 mld. eur). V takové chvíli by definitivně ztratily banky přístup k jakýmkoliv eurům a Grexit nebo alespoň zavedení paralelní měny by byly nevyhnutelným řešením.

Jan Bureš, ČSOB