Credit Suisse zveřejnila žebříček 920 největších rodinných firem světa. Jeho firmy, mají veřejně obchodovatelné akcie, tržní kapitalizace dosahuje nejméně miliardy dolarů a rodině patří nejméně 20% podíl. 

Oněch 920 rodinných společností pochází z 35 zemí světa, z toho více než 64 % z asijských rozvíjejících se ekonomik. Podle analytiků Credit Suisse je to dáno tím, že v zemích s rozvinutou tržní ekonomikou je vlastnictví firem více fragmentováno a mnoho rodin své podíly ve firmách časem prodá. Statistiky ukazují, že pouze třetina rodinných firem zůstává skutečně rodinnými do druhé generace vlastníků, 12 % do generace třetí a pouhá tři procenta do generace čtvrté. Některé firmy jsou vlastněny rodinami po mnoho generací, ale žádná taková firma se neobejde bez menších či větších roztržek mezi rodinnými vlastníky. Mnoho takových firem dokonce zaznamenalo, že tyto roztržky mezi příbuznými byly propírány veřejně.

Ekonomický deník vám přináší přehled ze samotné špičky uveřejněného žebříčku v podobě „top ten“ největších světových rodinných firem.

Číslo 10 patří známé firmě, vyrábějící sportovní oblečení, obuv a doplňky, NIKE. Firma má původ v USA a patří rodině Knightů. Phil Knight, který firmu v roce 1964 spoluzakládal, minulý měsíc oznámil, že příští rok odstoupí z vedení firmy a žezlo předá svému synovi Travisovi. Tržní kapitalizace firmy NIKE dosahuje 88,2 miliard dolarů.

Devátou příčku obsadila energetická firma Kinder Morgan. Jedná se také o americkou firmu, kterou v roce 1997 založil Richard Kinder poté, co odešel z Enronu. Firma Kinder Morgan má ve svém portfoliu ropovody a plynovody a patří ve svém oboru k největším firmám světa. Tržní kapitalizace dosahuje 90 miliard dolarů.

Osmá příčka patří německé automobilce Volkswagen s tržní kapitalizací 120 miliard dolarů. Firma patří rodinnému klanu Piëch – Porsche. Jedná se o potomky Ferdinanda Porscheho, který firmu založil a který mimo jiné navrhl první Volkswagen pro Adolfa Hitlera. Pod značku Volkswagen dnes patří také Porsche, Audi nebo Bentley.

Šťastná sedmička patří jihokorejské firmě Samsung Electronics, která patří rodině Lee. Firmu nyní řídí syn jejího zakladatele. Zakladatelův vnuk, Jay Y. Lee, je pak jejím viceprezidentem. Tržní hodnota firmy dosahuje 174 miliard dolarů.

Šestou pozici obsadila americká firma Oracle. Tato technologická firma patří rodině Ellisonů. Larry Ellison, který firmu založil, je stále jejím prezidentem. Díky své firmě se stal třetím nejbohatším Američanem. Jeho děti Megan a David jsou filmovými producenty, a tak je celkem málo pravděpodobné, že se budou rodinné firmě věnovat. Tržní kapitalizace firmy Oracle dosahuje 192 miliard dolarů.

Největší pětku uzavírá belgický holding Anheuser-Busch. Firma patří rodinám Lemann, Sicupira a Telles. Firma vznikla v roce 2008 na základě fúze s firmou 3G Capital, jejímž prezidentem je nejbohatší Brazilec Jorge Paulo Lemann. Lemann je zároveň největším akcionářem Anheuser-Busch. Tržní kapitalizace globálního pivovaru dosahuje bez tří miliard 200 miliard dolarů.

Bramborová medaile patří Facebooku. Je všeobecně známé, že firmu založil Mark Zuckerberg. Ten nyní vlastní již jen třetinu firmy. Zuckerbergova sestra se před založením své vlastní firmy věnovala ve Facebooku marketingu. Zuckerberg věnoval 2 miliony akcií Facebooku svému otci jako poděkování za podporu na začátku svého podnikání. Facebook má dnes hodnotu 225 miliard dolarů.

Třetí příčka patří americkému Walmartu, provozujícímu obchodní řetězce. Firma patří rodině Waltonů, která v ní má 50% podíl. Bratři Rob a Jim Waltonovi jsou doposud členy představenstva firmy, zatímco prezidentem Walmartu je Robův zeť Gregory Penner. Ten spravuje firmu s tržní hodnotou 241 miliard dolarů.

Druhou největší rodinnou firmou světa je švýcarská farmaceutická firma Roche. Patří rodině Hoffman-Oeri. Fritz Hoffman zakládal firmu na výrobu sirupu proti kašli. Roche dnes patří k firmám, které vyvíjejí jedny z nejúčinnějších léků pro léčbu rakoviny. Potomci Fritze Hoffmana dnes vlastní stále přinejmenším polovinu firmy. Její tržní kapitalizace činí 254 miliard dolarů.

Světovou jedničkou v kategorii rodinných firem je rovněž farmaceutická firma s původem rovněž ve Švýcarsku. Jde o firmu Novartis. Ta byla založena v roce 1996 jako výsledek fúze firem Sandoz a Ciga-Geigy. Firmu Sandoz založil v roce 1886 Edouard Sandoz, jehož potomci stále vlastní podstatnou část firmy Novartis. Novartis patří k největším výrobcům léčiv na světě. Tržní hodnota firmy dosahuje bezmála 280 miliard dolarů.

Petr Musil