INZERCE

Ťok přivedl Skansku do obřích ztrát, konkurence si zisky udržela

České stavebnictví se pomalu zotavuje z pětiletého propadu. Nejhůř se s dopady krize na celý segment vyrovnávala společnost Skanska vedená dnešním ministrem dopravy Danem Ťokem. 

Tvrdá čísla jen dokreslují to, co už dřív řekl ekonomický novinář Miroslav Motejlek: „Když se podíváme na výsledky Skansky když ji Ťok přebíral, tržby byly 36 miliard korun a zisk kolem miliardy a půl. V loňském roce má tržby méně než poloviční a hospodaří se ztrátou 750 milionů korun,“ tvrdí Motejlek.

Informaci o ztrátě Skansky je ale třeba upravit: V roce 2013 Skanska pod Ťokovým vedením vygenerovala ztrátu ve výši 899 milionů korun. Tak špatně si žádná srovnatelná stavební společnost v Česku nevede.

V prvním roce pod vedením Dana Ťoka, tedy roku 2008 ještě Skanska vykázala při tržbách 37,6 miliardy korun provozní zisk ve výši 1,4 miliardy korun. O rok později se tržby o šest miliard snížily, ale provozní zisk vzrostl na 1,55 miliardy, pak už začal sestup. Dosavadní jednička na českém trhu v roce 2011 vykázala provozní zisk ve výši pouhých 155 milionů korun.

Vliv na tento vývoj nepopiratelně měla světová krize. Na tomto místě je ale třeba upozornit, že jiný velký hráč na českém stavebním trhu, společnost Metrostav, si ve stejných podmínkách vedla jinak – a rovnou si povězme, že lépe. Tržby Metrostavu se v letech 2008 až 2013 měnily nanejvýš o devět procent meziročně. Provozní zisk sice prošel výkyvem, rozhodně ale nešlo o sešup na horské dráze, kterým prošla Skanska. Mezi lety 2011 a 2013 se zisky Metrostavu snížily o polovinu, zůstaly ale v plusu – na hodnotě 358 milionů korun.

Podobný byl vývoj u jiné klíčové společnosti na trhu. Eurovia prošla hubenou pětiletkou oslabená, přesto dokázala v roce 2013 vykázat zisk ve výši 485 milionů korun při tržbách přes třináct miliard.

Za pozornost stojí i způsob, kterým se Ťok během svého působení ve Skansce stavěl do role člověka, který pouze čelí nezviněným okolnostem. V roce 2011 například Skanska namísto obvyklé únorové tiskové zprávy o hospodaření vydala proklamativní text, ve kterém Dan Ťok meziroční propad provozního zisku z 1,2 miliardy na 155 milionů korun vysvětloval tím, že “Skanska sanuje problémy z minulosti.”

Do stejné doby spadá i začátek Ťokova tažení proti korupci ve stavebnictví – a také jeho námluv s vysokou politikou. Šéf Skansky se svezl na populární protikorupční vlně, což do značné míry zakrylo skutečnost, že se pod jeho vedením společnost nejen nedokázala vyrovnat s objektivními dopady krize, ale dokonce ztratila pozici jedničky na trhu.

Dopady Ťokova protikorupčního snažení jsou na stavebním trhu dodnes patrné. Mimo protokol není těžké zaslechnout názory, podle kterých aktivitu ve stavebnictví významně podvazuje stav kdy se běžnou součástí konkurenčního boje stala udání u protikorupčních institucí.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda stavebnictví stále nazývá „nemocným mužem“ české ekonomiky. „Čísla sice vykazují růst, ale zejména k přihlédnutí k poměrně mírné zimě se nejedná o růst nikterak závratný,“ citovalo Kovandu Stavební fórum. Výkony českého stavebnictví mezi lety 2008 a 2013 klesl o 443 mld. Kč, což je zhruba jeho roční obrat.

K tomu je třeba přičíst také vliv protikorupčního tažení na stavební aktivitu. Výmluvný je třeba pohled na údaje Českého statistického úřadu. Počet zahájených bytů třeba v únoru 2015 meziročně vzrostl o 27,5 % a dosáhl hodnoty 1 673 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 3,7 %, v bytových domech vzrostl počet zahájených bytů čtyřnásobně. Počet dokončených bytů se ale v únoru 2015 meziročně snížil o 23,5 % a činil 1 818 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech klesl o 0,3 %, v bytových domech se snížil o 48,1 %.

Statistická data nedokáží zohlednit nakolik se na tomto dlouhotrvajícím rozevíráním nůžek mezi počtem zahájených a dokončených staveb podílí stavby zastavené kvůli “protikorupčním” odkladům, jeden manažer s dlouholetou zkušeností ve stavebnictví ale Ekonomickému deníku řekl: “Bojíme se začít stavět, protože jakmile jednou začneme, je jen otázka času, kdy dorazí policie s tím, že je podezření z podvodů nebo něčeho takového a stavba se zastaví do té doby než to vyšetří. To ale může být libovolně dlouho.”

Ondřej Fér, -usi-, -uti-