INZERCE

Předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl (vlevo) a premiér Andrej Babiš (ANO) při XVI. mimořádném sněmu Svazu měst a obcí. Fot: ED - Jiří Reichl

Svaz měst a obcí bilancuje na Hradě a jedná o zvýšení členských příspěvků

Poděkování starostům za jejich dosavadní práci, bilancování končícího volebního období, připomenutí 100. výročí založení samostatného Československa a debata o stávajícím stavu veřejné správy i jejím budoucím vývoji. To je náplň XVI. mimořádného sněmu Svazu měst a obcí, který se koná na Pražském hradě.

Téměř kompletní vláda, zástupci dolní i horní komory Parlamentu České republiky a především několik set starostek a starostů z celé České republiky. Taková je dnešní návštěva ve Španělském sále Pražského hradu. Svůj mimořádný sněm zde organizuje Svaz měst a obcí. Podle předsedy Svatu Františka Lukla, jenž v projevu apeloval na vládu, aby starostům nepřidávala další povinnosti a uvědomila si, že právě na nich stojí výkon veřejné správy, jsou prostory Pražského hradu symbolickým místem zastřešujícím veřejnou správu a zároveň důstojné kulisy pro zhodnocení končícího volebního období starostů. „Někteří z nich se rozhodli, že ve zodpovědném poslání již nebudou pokračovat, protože dali přednost klidnějším vodám, případně pro jejich vysoký věk, nebo se prostě rozhodli, že práci, při níž jste denně jednou nohou v kriminále, už nadále nebudou vykonávat,“ řekl František Lukl.

Podívejte se na závěr projevu předsedy Svazu měst a obcí na XVI. Sněmu

Kromě hodnocení dosavadní práce starostů a výhledu na další období, budou starostové hlasovat také o zvýšení členských příspěvků, které podle navrhovatelů jejich zvýšení zůstávají na stejné úrovni řadu let. V návrhu je také obsažena valorizační složka příspěvku. Z členských příspěvků je hrazena činnost kanceláře Svazu měst a obcí, která svým členům poskytuje také bezplatnou právní poradnu, vytváří vzory smluv a dalších dokumentů. Zájmy obcí hájí rovněž ve zhruba 250 externích orgánech jak na národní, tak i evropské úrovni, kde má své zastoupení. „Členské obce, kterých je nyní 2730, platí Svazu členský příspěvek. Jeho výše již 12 let stagnuje a asi není třeba dodávat, že ceny obecně stoupají. Příspěvek se skládá ze dvou částí: pevné (obce 2200 Kč, města 5000 Kč, statutární města 10 000 Kč) a variabilní (1,80 Kč na obyvatele). Pro zajištění plynulého chodu Kanceláře Svazu a udržení všech poskytovaných služeb s ohledem na míru inflace a zajištění konkurenceschopnosti na trhu práce Předsednictvo Svazu a následně Rada doporučily přistoupit ke zvýšení členského příspěvku,“ uvádí se ve zdůvodnění zvýšení poplatku.

Před starosty vystoupil také premiér Andrej Babiš (ANO), který vyzdvihl spolupráci s předsedou Františkem Luklem a také předsedkyní Asociace krajů Janou Mračkovou Vildumetzovou. „Když je potřeba, jsme schopni se sejít velmi operativně a vyřešit rychle, co je třeba. Tak tomu bylo u majetkového přiznání komunálních politiků, nebo hrozící rušení matrik,“ řekl Babiš. Zároveň však řekl, že by byl pro, aby se obě organizace sdružující starosty – tedy pořádající Svat měst a obcí a Sdružení místních samospráv, které vede Stanislav Polčák, sloučily. „Obě organizace lobbují za to stejné, tak nevidím důvod, proč to nesloučit,“ řekl Babiš a v sále bylo vidět nesouhlasné kroucení hlavami.

Dění na Sněmu se budeme věnovat v dalších článcích.

Podívejte se na fotogalerii se Sněmu na našem facebookovém profilu.

Jiří Reichl