INZERCE

Zásah Národní kriminální agentury. Ilustrační fotografie. Foto: Policie Slovenské republiky

Stíhání bylo nezákonné, obvinění exšéfa slovenské kriminální agentury Zuriana bylo zrušeno

Slovenská Generální prokuratura zrušila obvinění bývalého ředitele Národní kriminální agentury (NAKA) Branislava Zuriana, které vznesl vyšetřovatel Úřadu inspekční služby 21. května 2021. Žalobkyně Generální prokuratury rozhodla, že usnesení o obžalobě Branislava Zuriana bylo nezákonné, neodůvodněné a předčasné.

Branislav Zurian byl obviněn z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a z trestného činu ohrožení utajovaných informací. Žalobkyně Generální prokuratury rozhodla, že usnesení o obžalobě Branislava Zuriana bylo nezákonné, neodůvodněné a předčasné, vydané na základě nedostatečně zjištěných skutečností. Informoval o tom slovenský deník SME.

Na základě provedených důkazů se nepodařilo prokázat naplnění znaků skutkové podstaty stíhaných trestných činů a vyšetřovatel policejního sboru nepřípustným způsobem nadkvalifikoval právní posouzení trestného činu, informoval mluvčí Generální prokuratury Dalibor Skladan.

Generální prokurátor Maroš Žilinka v této souvislosti uvedl, že v zájmu obnovení důvěry občanů ve spravedlnost považuje za nezbytné stíhání výlučně na základě zákonných důvodů a způsobem, který stanoví zákon.

Mezitím vyšla na Slovensku zpráva, že obviněný šéf generální inspekce Adrián Szabó naopak poputuje do vazby. Rozhodl o tom senát Nejvyššího soudu na svém veřejném zasedání. Odvolací soud tak zrušil rozhodnutí Specializovaného trestního soudu v Pezinku, který 5. června naopak na Szabóa vazbu neuvalil.

Důvodem Zurianova obvinění mělo být to, že v roce 2020 sdělil tehdejšímu náměstkovi ředitele Slovenské informační služby Borisi Beňovi, který v současnosti vystupuje jako svědek – kajícník, že se policie zajímá o bývalého šéfa Kriminálního úřadu Finanční správy Ludovíta Makó.

Policie zasahovala v Zurianově domě v Popradu 21. května, když byl pryč, ten se po návratu z dovolené se sám přihlásil na policii. Postup policejních orgánů při prohlídce prověří také státní zástupce Generální prokuratury.

Zurian požádal o propuštění ze služby 15. května. Z funkce odešel na vlastní žádost. Současně také odešel od policejního sboru.

Necítím se být podezřelý

„Necítím se podezřelý z žádného trestného činu a určitě přijedu věci vysvětlit,“ řekl Branislav Zurian televizi Joj. Podle bývalého šéfa NAKA se na Slovensku začíná „křivit“ právo a tohle je výsledek.

Exministryně vnitra Denisa Saková (Hlas-sociální demokracie) označila situaci na Slovensku za „dobu jakobínskou“, kde dochází k boji silových složek a vyřizování si účtů navzájem. „Všichni vidíme, možná až na hrstku zaslepenců s krví podlitýma očima, že možná prvotní ambice o očištění země se vymkla kontrole a stíháni jsou lidé, kteří si zaslouží za svoji celoživotní práci respekt a úctu celé země,“ uvedla Saková. „Kdy tohle šílenství skončí?“ klade si otázku exministryně vnitra.

Zurian byl blízkým spolupracovníkem bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského, který byl loni v prosinci zadržen a podle oficiálních výsledků vyšetřovací komise spáchal ve vězení sebevraždu. Lučanský byl obviněn z přijímání úplatků a zneužití pravomocí veřejného činitele. Soud na něj uvalil vazbu.

Spoluobviněnému Jánu Kaljavskému nechal státní zástupce Generální prokuratury zrušit usnesení vyšetřovatele o zahájení trestního stíhání před několika dny.

Tajná zpráva SIS

Slovenskem, ve kterém zuří válka policajtů, proletěla na konci května zpráva, že se v trestních řízeních, která se týkají bývalých příslušníků bezpečnostních složek, manipuluje. Podle informací deníku Pravda podezření z manipulace s trestním řízením za pomoci univerzálních svědků utajovaná zpráva Slovenské informační služby (SIS) potvrzuje. Podle této zprávy mají být účelově koordinovány jejich výpovědí.

SIS byla ve zprávě pro poslance podle deníku ale poměrně nekonkrétní. Zároveň však podotýká, že tyto manipulativní policejní metody jsou zdokumentovány tajnou službou tak, aby mohli být operativci Národní kriminální agentury (NAKA) za manipulaci s výpověďmi stíháni. NAKA vyšetřuje hned několik závažných korupčních kauz.

Právě i tyto informace byly podle zprávy představeny na tajném setkání desítek nejmocnějších představitelů státu a bezpečnostních sil v sídle tajné služby SIS. Šéf hnutí OĽaNO a ministr financí Igor Matovič připustil, že zpráva by mohla být do jisté míry zveřejněna.

Tajná služba připravila zprávu o ovlivňování svědků ve závažných případech týkajících se bývalých policistů, Finanční správy a SIS pro mimořádné zasedání parlamentu. Poslancům ji přečetl předseda Národní rady Boris Kollár (Jsme rodina). Stalo se tak poté, co zvláštní státní zástupce Daniel Lipšic zamítl žádost poslanců a nepustil bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského z vazby do parlamentu.

Tajná zpráva SIS hovoří podle deníku Pravda o svědecké výpovědi v případech bývalých vyšších policejních důstojníků, Finanční správy a jejich spolupracujících podnikatelů. Mezi tyto případy patří zejména akce s krycímu názvy Boží mlýny, Očistec, Jidáš a Celník.

V těchto akcích byli zadrženi a obviněni například bývalý zvláštní žalobce Dušan Kováčik, poslední policejní prezidenti Tibor Gašpar a Milan Lučanský, několik důstojníků NAKA, jako jsou Peter Hraško nebo Róbert Krajmer a další bývalí příslušníci policie, finanční správy i Slovenská informační služby.

Jan Hrbáček