Spravedlnost chce zavést odměny konzultantům v trestním řízení a snížit tím náklady za znalce

Ministerstvo spravedlnosti chce přiznat odměny konzultantů přibraných orgány činnými v trestním řízení jako odborné poradce k trestnímu řízení. Za hodinu mají vydělat 125 – 250 Kč. V roce 2022 má dojít k navýšení odměn na 175 – 300 Kč za hodinu.

Ročně je využito v trestním řízení 290 konzultantů, vyplývá z důvodové zprávy k nově navrhované vyhlášce o odměně konzultanta přibraného pro účely trestního řízení a náhradě jeho hotových výdajů. Těmito výdaji jsou třeba 2 koruny za vteřinu zvukového záznamu nebo 30 Kč za fotografii. Konzultant není znalec a výsledek jeho činnosti nemá důkazní hodnotu, upozorňuje ministerstvo spravedlnosti.

Návrh vyhlášky je v připomínkovém řízení.

Podle důvodové zprávy by zavedení odměn konzultantům mělo snížit náklady na znalecké posudky, a to přesto, že činnost konzultanta nemá důkazní hodnotu: „Přiznáním odměn a náhrad konzultantům, kteří doposud nárok na odměnu za poskytnutí odborné pomoci neměli, se předpokládá zvýšení jejich motivace k poskytování odborné pomoci orgánům činným v trestním řízení při posuzování specifických otázek. Zvýší-li se počet případů, kdy nebude nutné k posouzení těchto otázek přibrat znalce, ale bude přibrán konzultant, jehož odměna je stanovena ve výši poloviny odměny znalce, lze předpokládat snížení nákladů na přibírání znalců,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Od roku 2022 až 300 korun za hodinu

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

(ire)