INZERCE

Podle starosty Kbel Pavla Žďárského byly ztráty kvůli špatné infrastruktuře obrovské. Foto: Teplo pro Kbely

Společný podnik radnice a soukromé společnosti. V pražských Kbelích bude dodávat teplo obyvatelům

Novou společnost Teplo pro Kbely založila místní radnice a firma Prometheus, dceřiná společnost Pražské plynárenské. Radnice vložila do společnosti svou infrastrukturu, většinu ve firmě drží Prometheus. Cílem založení firmy je zlepšení služeb. Novou tepelnou soustavu tvoří čtyři plynové kotelny a desítka výměníkových stanic s dalšími více než čtyřiceti domovními předávacími stanicemi.

Radnice drží v novém společném podniku, který vznikl letos v lednu, čtvrtinu akcií a obsadila dozorčí radu. Zbytek akcií má Prometheus. Teplo a teplou vodu získávaly v minulosti Kbely z hnědouhelné elektrárny v Mělníku. Problémem představovaly poruchy a nestabilita dodávek tepla.

Tepelné ztráty

Podle starosty Kbel Pavla Žďárského byly ztráty kvůli špatné infrastruktuře obrovské. Do nové firmy Kbely vložily majetek v hodnotě pěti milionů, dalších patnáct milionů vložila forma Prometheus. Radnice ve firmě nadále bude vlastnit infrastrukturu.

Foto: Teplo pro Kbely

„V jeden moment jsme si řekli „dost“ a začali jsme dlouhé dohadování se společností Prometheus. Koho si vybrat jiného než dceřinou společnost městské firmy? Jednání trvala dlouho, ale nakonec jsme došli k dohodě,“ říká Pavel Žďárský.

Plyn místo uhlí

Tepelnou soustavu tvoří čtyři plynové kotelny a desítka výměníkových stanic s dalšími 43 domovními předávacími stanicemi. Pro odběratele tepla bude podle radnice a firmy snížení ceny tepla o dvacet procent. 

Projekt má mít nejen finanční, ale také ekologický přínos. „Nahrazujeme uhlí za plyn, a navíc měníme kotle za výkonnější,“ vysvětluje předseda představenstva firmy Prometheus Ludvík Baleka.

Město plánuje model, který bude fungovat v Kbelích, rozšířit i v dalších městských částech.

Cílem je efektivnější fungování města, radnic i městských firem. 

„Městské firmy jsou schopny garantovat vysokou kvalitu technického provedení a nemusejí za každou cenu hledat nejlevnější řešení. Zároveň s tím dochází k úsporám v množství dodávané energie a stopy CO2 do ovzduší,“ říká pražský radní Jan Chabr. 

(ede)